Saada vihje

TOP20 Põnevad persoonid ja pensioniküsimused – need on ajakirja 60+ digilehe loetumad lood

Copy
Haruldane fotojäädvustus Eesti malekuulsusest Paul Keresest, kes on Ramblerisse istumas.
Haruldane fotojäädvustus Eesti malekuulsusest Paul Keresest, kes on Ramblerisse istumas. Foto: Erakogu

Ajakiri 60+ teeb ülevaate lõppeva aasta kõige loetumatest digilehe lugudest.

1. Keskmine pension sai maksuvabastuse. Mida see tähendab? 

Selle aasta 1. jaanuarist tõusis vanaduspensionäri maksuvaba tulu kuni 704 euroni kuus. See tekitas lugejates hulgaliselt küsimusi, millele vastas Sotsiaalkindlustusameti pensionivaldkonna teenuse juht Katre Pall.

2. Üksi elava pensionäri toetust saab sel aastal varasemast vähem eakaid 

Sotsiaalkindlustusamet maksab koos oktoobrikuu pensioniga 62 401 inimesele üksi elava pensionäri toetust kokku summas 12 480 200 eurot, toetuse suurus on 200 eurot.

Eurod.
Eurod. Foto: Arvo Meeks

3. Miks tekib meestel õllekõht? 

Aeg-ajalt räägitakse, et õllekõht tekib ka neil meestel, kellel üldse õllesoolikat polegi ehk nad ei joogi õlut. Miks?

Suur kõht üldiselt head ei tähenda, pigem on kindel näitaja, et nüüd tuleb oma keha aitama hakata.
Suur kõht üldiselt head ei tähenda, pigem on kindel näitaja, et nüüd tuleb oma keha aitama hakata. Foto: Shutterstock

4. Valuvaigistite ABC: kas võtta paratsetamooli või ibuprofeeni?

Kodeiini sisaldavad ravimid, sealhulgas populaarne valuvaigisti – kodeiiniga paratsetamool – muutus retseptiravimiks. Missugust valuvaigistit selle asemel valida? Kui kaua üldse võib valu kannatada?

5. Ärevus aina kasvab 

Spetsialistid kinnitavad, et ärevusega seotud vaimse tervise probleemid on aastakümnete lõikes kasvanud. Psühhiaatrite sõnul on ärevusprobleemide tõus otseselt seotud sündmustega, mis ühiskonnas ja mujal maailmas aset leiavad.

Ants Kask.
Ants Kask. Foto: Erakogu

6. Kuhu viia kodus üleliigseks muutunud raamatud? 

Mida teha kolimise või remondi käigus ette jäävate vanade raamatutega, mida ükski pere-liige pole kümme aastat kätte võtnud? Kas neil on veel mingit väärtust või tuleks need viia lähimasse jäätmejaama?

7. Neeme Järvi ja Paul Kerese autodel oli alati rahvasumm ümber 

Kas mäletate veel aegu, mil iga tänaval mööda sõitnud lääne päritolu auto järele vaatama pani? Miks neid tänavatel nii vähe liikus? Märtsikuus sai sellest lähemalt lugeda.

Haruldane fotojäädvustus Eesti malekuulsusest Paul Keresest, kes on Ramblerisse istumas.
Haruldane fotojäädvustus Eesti malekuulsusest Paul Keresest, kes on Ramblerisse istumas. Foto: Erakogu

8. Kulunud liiges – kas tegu on põletikuga või mitte? 

Esimesest valust kuni liigese proteesimiseni võib kuluda üks-kaks või ka 10–15 aastat. Millest see sõltub? See sõltub inimesest: mis tööd ta teeb, kui palju ta liigest koormab, milline on tema geneetiline eelsoodumus, tõdeb perearst Eero Merilind.

Artroos.
Artroos. Foto: Shutterstock

9. Loodusterapeut soovitab: magage alasti, õppige näojoogat, liikuge looduses!

Vananemine ei tekita tuska, kui te sel teekonnal oma nahka toetate. „Hoolitsege naha tervise eest ja püüdke vabaneda halbadest harjumustest,” lisab Mai-Liis Kivistik, loodusterapeut ning joogaõpetaja augustikuises ajakirjas.

Mai-Liis Kivistik, näojooga.
Mai-Liis Kivistik, näojooga. Foto: Näojooga kaardid

10. Amet tuletab meelde: maksuvaba tulu arvestamine pensionäridele on muutunud 

Jaanuaris hakkas kehtima vanaduspensioniealistele või tänavu vanaduspensioniikka jõudnutele maksuvaba tulu 704 euro ulatuses. Sotsiaalkindlustusamet tuletab meelde, mida see pensionäri jaoks täpsemalt tähendab.

11. Kõhuvalu teejuht – kuidas otsustada, kas minna apteeki või arsti juurde? 

Kõhuvalu on sage põhjus apteeki esmaabi või nõu saamiseks pöördumisel. Õige ravivahendi valimiseks peavad apteekrid täpsustavaid küsimusi esitama ning selgitama välja, kas patsiendile piisab sümptomi valuvaigistiga kõrvaldamisest või tuleks pöörduda arsti juurde, et välistada ohtliku seisundi või haiguse arenemine.

12. Lisaks kurgile ja kapsale võib hapendada teisigi köögivilju 

Aja jooksul on muutunud ka puu- ja köögiviljade säilitusmeetodid. Järjest enam eelistame hoidistamisviise, mis oleksid valikute poolest tervislikumad ning valmiksid aega ja energiat säästvalt.

Hapendatud redis.
Hapendatud redis. Foto: Erakogu

13. Iginoor Boris Lehtlaan: „Tahaksin juba vanaisaks saada!” 

Paljude seenioride lemmiklaulja Boris Lehtlaan on hämmastavalt tagasi­hoidlik mees. Telefon on tal enamasti välja lülitatud, intervjuusid annab pika hambaga või keeldub neist üldse. Ta ei uhkusta, et pälvis hiljuti Tallinna teenetemärgi ja et ta annetab juba 15 aastat kõikide oma esinemiste ­honorarid ja autoritasud Tallinna ­Lastehaiglale.

Iginoor Boris Lehtlaan läheb hea meelega esinema, kui kutsutakse. Eriti väiksematesse kohtadesse, kus ta saab kuulajatele silma vaadata. "Ma ei vahetaks suure staadionikontserdi vastu ühtegi väikest silmast silma kohtumist Eestis." Boris Lehtlaane kontsert Nõmme vaba aja keskuses.
Iginoor Boris Lehtlaan läheb hea meelega esinema, kui kutsutakse. Eriti väiksematesse kohtadesse, kus ta saab kuulajatele silma vaadata. "Ma ei vahetaks suure staadionikontserdi vastu ühtegi väikest silmast silma kohtumist Eestis." Boris Lehtlaane kontsert Nõmme vaba aja keskuses. Foto: Endel Apsalon

14. Geriaater: kui inimene jääb teleri taha istuma, ei liigu ta varsti enam üldse 

Eakate tervisemuredele keskendunud Tartu Ülikooli Kliinikumi arst Kai Saks sõnab, et üheks suuremaks terviseriskiks eakatel on kaalulangus.

Kõige olulisem on end toolilt püsti ajada ja leida mõni tore tegevus. Siis leiab ka uusi tuttavaid ja kuuleb teistest sündmustest, kust üheskoos osa võtta.
Kõige olulisem on end toolilt püsti ajada ja leida mõni tore tegevus. Siis leiab ka uusi tuttavaid ja kuuleb teistest sündmustest, kust üheskoos osa võtta. Foto: Marko Saarm

15. Ministeerium tahab hakata kõigile üle 80-aastastele 60-eurost pensionilisa maksma

Sotsiaalministeeriumist tuli juunikuus ettepanek luua kõikidele inimestele alates 80. eluaastast pensionilisa 60 eurot kuus, mis asendab praeguse puudega vanaduspensioniealisele mõeldud toetuse 12,79–40,91 eurot kuus ja üksi elava pensionäri toetuse selles vanuserühmas.

16. See tähtis osa šašlõkist – marinaad 

Grillimisel on marinaadide ja glasuuride valmistamiseks lõputult võimalusi. Saab ära kasutada toiduaineid, mida kodus parasjagu leidub. Ülejäänud marinaadist saab kerge vaevaga teha glasuuri, kuumutades marinaadi keemiseni ja lisades võid – või muudab marinaadi glasuurjaks ja läikivaks.

Klassikaline šašlõkk
Klassikaline šašlõkk Foto: Elmo Riig / Sakala

17. Teeme seekord munarooga ilma munata 

Kevadpühade puhul oleme harjunud valmistama rohkelt munaroogasid – teeme munavõid ja värvime mune. Maire Vesingi soovitas lisaks munade värvimisele valmistada munaroogasid veidi teisiti.

Lillkapsamuffinid.
Lillkapsamuffinid. Foto: Maire Vesingi

18. Arooniad väärivad austust ja lugupidamist 

Väljaanne Daily Mail ristis aastal 2008 aroonia maailma kõige tervislikumaks marjaks, mis sisaldab rohkem vähivastaseid antioksüdante kui vaarikad, mustikad või goji-marjad. Isegi hoidises sisaldab see mari rohkem antioksüdante − flavonoide ja antotsüaniine − kui enamik teisi supertoidu­aineks ristitud marju.

19. Valmista ise kodune marjaliköör 

Kellel marjapõõsad-puud viljade all lookas ja metsaskäimise korvid samuti saaki täis, võiks moosidele-kompottidele vahelduseks valmistada mõned kodused marjaliköörid. Suviselt soojal Eestimaal tundub talviste tuulte meenutamine lausa kohatu, kuid mis võib veel kosutavam olla kui krõbekülmal talveõhtul kaaslase seltsis klaasike suvemaitselist likööri rüübata!

Mustad sõstrad sisaldavad ohtralt C- ja E-vitamiini, flavonoide, taimseid steroole, kiudaineid ja organismile vajalikke rasvhappeid.
Mustad sõstrad sisaldavad ohtralt C- ja E-vitamiini, flavonoide, taimseid steroole, kiudaineid ja organismile vajalikke rasvhappeid. Foto: Elmo Riig / Sakala

20. Rindkerevalu ei pruugi alati olla südamega seotud

„Rindkerevaludel on väga palju erinevaid põhjusi ja enamik nendest valudest pole üldse seotud südamega,” ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla Sisekliiniku Südamekeskuse kardioloog Ene Mäeots. „Samas peaks iga kuldsesse ikka jõudnud inimene tundma stenokardia ehk südame hapnikupuuduse sümptomeid.”

Märksõnad

Tagasi üles