Mäluturgutajate ostmise asemel tasub muuta oma menüüd

Vahemere dieet sisaldab rohkesti taimset ning vähe töödeldud toitu ja liha.

FOTO: Daniel Reiter / PantherMedia / Daniel Reiter

New York Times kirjutab, kuidas eakatel on võimalik säästa raha, kui nad loobuvad toidulisanditest, mis lubavad nende mälu tugevdada, ja keskenduvad samal ajal elustiili muutmisele.

Nii näiteks on Ameerika Ühendriikide Alzheimeri ühing rõhutanud, et kui välja arvata omega-3 rasvhappeid sisaldavad toidulisandid, pole seni nõuetekohaselt testitud nn ajutugevdajatest ükski oma lubadust täitunud.

Toidulisandid on vaid üks mälu paradamist lubavast tööstusharust, mis suure lombi taga eakatele lubadusi andes rikastub. Turule on toodud hulgaliselt videoid, mänge, mõistatusi, programme – ajaleht rõhutab, et neis ei ole midagi halba, kui inimesed samal ajal ei loobuks nendest tegevustest, mis päriseltr võivad vähendada dementsusriski või selle progresseerumist aeglustada.

Mõned neist toodetest võivad isegi mõnda aega aidata. Phoenixi Mayo kliiniku uurijad teatasid ajakirjas JAMA Neurology kaks aastat tagasi, et vanematel inimestel, kes tegelevad vaimselt stimuleerivate tegevustega nagu mängud, käsitöö ja arvutikasutus, on väiksem risk kerge kognitiivse häire tekkeks, mis on sageli dementsuse eelkäijaks.

Samuti on kasulik, kui mängijad suhtlevad teiste inimestega - sotsiaalne kaasatus on korduvalt osutunud kasulikuks tervisele ja pikaealisusele. Ajaleht paneb aga südamele, et nn ajuõppemängude mängimine võib muudab teid lihtsalt neis mängudes paremaks, kui lubatud kasu ei pruugi neist siiski alati olla.

Mis aga on siis need asjad, millest on kasu, et aastate lisandudes ka mälu korras oleks? Kasu on samadest toiduainetest, mida peetakse südamesõbralikeks ehk Vahemere dieedist – menüü peaks sisaldama värskeid puu- ja köögivilju, täisteratooteid, ube, pähkleid, kala, madala rasvasisaldusega piimatooteid ja oliiviõli. Selle tõestuseks on ka laiaulatuslik uuring nimega MIND, kus täheldati, et neil, kes jälgisid seda dieeti ja piirasid oma soola tarbimist, oli vananedes 35% väiksem tõenäosus, et nende kognitiivsete võimed vähenevad. Väga rangelt dieeti järgides võis risk väheneda koguni 50 protsendini. Samuti on oluline, et eakate unekvaliteet oleks hea – soovituslikult võiks ööuni kesta 7-8 tundi. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles