Uuring Eakaid kimbutavad kodus veeavariid, ukselukud ja vara purunemine

60+
Copy
Kraanikauss. Pilt on illustreeriv
Kraanikauss. Pilt on illustreeriv Foto: Urmas Luik

Norstat uuringu järgi vajavad eakad kodus kõige sagedamini abi seoses koduse vara purunemisega (22%), veeavariidega (11%) ja ukselukkudega (9%). Õnnetused juhtuvad reeglina ootamatult ja eakad jäävad abi otsimisega sageli hätta.

ERGO koostööpartner, ööpäevaringset koduabi teenust pakkuv OÜ Roheline Laine näeb igapäevaselt kuidas vanemaealised pöörduvad ööpäevaringse koduabi teenuse poole viimases hädas. „Oleme märganud, et eakad on tihti kimpus lukkudega, mis lähevad katki ja inimene jääb ukse taha. Samuti on katsumuseks aknad või rõdu uksed, mis ei taha sulguda,“ rääkis koduabi operatsioonide juht Toomas Salumaa.

Näiteks meenub Salumaale jaanuarikuu alguses toimunud juhtum, kus vanemaealise proua rõduuks ei tahtnud enam sulguda ja jäi mitmeks päevaks avatuks. Väljas oli null kraadi ringis ja juhtumi teeb traagiliseks asjaolu, et klient oli samal ajal haige ning veetis 2 ööpäeva köögis pliidi ahjusuu ääres koos oma kassiga enne kui talle meenus, et tal on koduabi teenus. Pärast helistamist tuli kohale koduabi partneri, kes sulges rõduukse vana lingiga ning nõustas klienti edasiste sammude osas.

Tagasi üles