Oma pensionitõusu suurust saab vaadata internetist

Pensionitõusu suurusest annab aimu sotsiaalkindlustusameti kodulehel asuv indekseerimise kalkulaator. Kui sisestada sinna praegune pensionisumma, annab kalkulaator tulemuseks eeldatava uue pensionisumma.

FOTO: Kuvatõmmis

Aprillis toimub iga-aastane indekseerimine, mis toob kaasa kõigi pensionide tõusu - lisaks vanaduspensionidele tõusevad ka töövõimetus- ja toitjakaotuspensionid ning suureneb rahvapensioni määr ja teavet selle kohta näeb riigiportaalist. Pensionitõusu suurusest saab aimu ka sotsiaalkindlustusameti kodulehel asuvast kalkulaatorist.

2019. aasta indeksi järgi ümber arvutatud pensionid makstakse välja alates aprillist. Oma täpset uut pensioni suurust saab alates 1. aprillist vaadata riigiportaali eesti.ee alalehelt Minule makstav pension, toetused ja hüvitised. Samuti annab pensionitõusu suurusest aimu sotsiaalkindlustusameti kodulehel asuv indekseerimise kalkulaator. Kui sisestada sinna praegune pensionisumma, annab kalkulaator tulemuseks eeldatava uue pensionisumma.

„Kalkulaatoriga saab arvutada vaid uut vanaduspensioni summat ja see annab õige tulemuse vaid juhul, kui kõik vanaduspensioni saamise alused on jäänud samaks. Näiteks kui vanaduspensionär on vahepeal käinud tööl ning otsustab edaspidi kasutada töötasult tulumaksuvabastust, ei pruugi kalkulaator anda täpset tulemust,“ täpsustas Sumil-Laanemaa.

1. aprillist kasvab umbes 350 000 pensionäri pension keskmiselt 8,4 protsenti. Nagu ei ole olemas keskmist inimest, ei ole ka kõigi jaoks kehtivat keskmist pensioni ega täpselt ühesugust pensionitõusu.

„Igale inimesele arvutatakse individuaalne pension, mis sõltub tema eelnevast tööpanusest ning suureneb indekseerimise tulemusel erinevalt,“ kommenteeris sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna nõunik Merle Sumil-Laanemaa ning lisas, et pensioni täpne kasv sõltub pensionäri pensionistaažist. Näiteks tõuseb 44-aastase staažiga inimese keskmine pension seniselt 446,5 eurolt 483,24 euroni.

Tagasi üles