Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pandivere peretalud ootavad külla

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Peretalude päeval ootab külastajaid teiste seas Võivere tuuleveski. | FOTO: Marianne Loorents

Laupäeval peetakse neljandat Pandivere peretalude päeva, mille eesmärk on näidata huvilistele ehedat maaelu ja tutvustada piirkonna peretalude tegemisi.

Väravad avatakse neljateistkümnes talus ja külastuskohas Väike-Maarja, Tamsalu ja Rakke vallas.

8. juulil kella 10–19 oodatakse peretaludesse kõiki, kes soovivad näha, kuidas maal elatakse. Tutvuda saab loomade, lindude ja põllumajandustehnikaga, hingata vana talutare õhku, osaleda töötubades ja ekskursioonidel, lõõgastuda looduses ja maitsta ehedat talutoitu. Kohalikke tooteid on võimalik ka kaasa osta. Talusid saab külastada tasuta.

Reisikaart koos talude tutvustusega antakse kaasa igast avatud talust. Teed juhatavad ka kukekestega viidad.

Väike-Maarja vallast löövad Pandivere peretalude päeval kaasa Kaarli, Kruusiaugu, Tuuliku ja Uuetoa talu, Võivere tuuleveski ning Äntu rukkikoda ja kalakasvandus. Tamsalu vallas saab minna Ermo Loodi sepikoda-savikotta, Mesilinnu ja Metsamõisa tallu, puhta vee teemaparki, Paeroosi tallu ning Võhmuta mõisa. Rakke vallas oodatakse huvilisi Aali ajaviitetalus, Pärt-Jaagu kamatalus, Salla seltsimajas ning Vaasi hobutalus.

Võhmuta mõisa uksed avatakse Pandivere peretalude päeva raames esimest korda.

Võhmuta mõis asutati 17. sajandi teisel poolel, selle omanikeks on olnud tuntud aadlisuguvõsad, nagu von Hoeppenerid, von Tiesenhausenid, von Baumgartenid, von Essenid, ja Zoege von Manteuffel. 1810. aastal ehitati mõisakompleks ümber klassitsistlikus stiilis. Endisaegsest hiilgusest annab tunnistust triumfikaarelaadne taastatud väravaehitis.

Praegu kuulub Võhmuta mõis inglise perekonnale, kel on plaanis endisaegsed hooned taastada. Palju tööd on tehtud pargi ennistamisel.

Pandivere peretalude päeval on mõisapark terve päeva jooksul avatud jalutuskäikudeks, lõõgastumiseks ja pikniku pidamiseks. Huvilised saavad sisse astuda kingipoodi, kus müüakse ainulaadseid käsitööehteid.

Äntu rukkikoda ja vägev Vene saun on tegutsenud umbes viis aastat. Peretalude päeval antakse Äntu rukkikojas ülevaade Eesti rukkiteest ja leivavilja kasvatamisest. Kalakasvanduses saab imetleda hüljest ja osta kaasa äsja püütud forelli.

Vaasi hobutalus Mõisamaa külas on hea võimalus tutvust teha tori hobustega. Pakutakse vankrisõitu, ratsutada võivad nii suured kui ka väikesed.

Peretaludes on võimalik saada mitmesuguseid kogemusi. Näiteks täisterajahu ja helveste tootjana ning koduleiva ja küpsetiste valmistajana tuntud Kaarli talus saab õppida leiba küpsetama, Avispeal Uuetoa talus on aga võimalik aimu saada viljakasvatuse tehnoloogiast ning näha traktoreid, külvikuid, taimekaitsepritsi, kombaine ning kuivatikompleksi. Loksa külas Ermo Loodi sepikoda-savikojas saab proovida sepa- ja savitööd, Porkunis Paeroosi talus aga kivitööd.

Paari nädala pärast on taas võimalus maaeluga lähemat tutvust teha. 23. juulil toimub kolmandat korda üleeestiline avatud talude päev.

Huvilisi ootavad enam kui 275 talu ja põllumajandustootjat, neist 18 Lääne-Virumaal. Näha saab loomi ja taimi, samuti võimsat põllumajandustehnikat, süüa päris talutoitu ja lüüa kaasa ekskursioonidel ja töötubades.

Tagasi üles