Loe, kuidas rannas viibides vargaid tüssata

FOTO: Kuido Saarpuu

Avalikku randa puhkama sõites  tasub teada, kuidas peita pikanäpumeeste lemmikuid– sularaha, autovõtmeid, telefone ja nutiseadmeid nii, et need ikka omanikule alles jääks. 

Seesami kahjukäsitlusosakonna juhi Ly Jõhviku sõnul on varaste lemmikuteks rahakotid, ehted, telefonid ja muud hinnalised tehnikaseadmed, mis võetakse randa kaasa ning jäetakse ujuma minnes hooleta.

“Kõige targem on randa kaasa võtta võimalikult vähe väärtuslikke esemeid ning riski hajutamiseks võiks sularaha ja kaardid erinevatesse kohtadesse panna,” ütles Jõhvik ning soovitas juba autot parkides kontrollida, et uksed-aknad kinni ning vargaid huvitav silma alt ära saaks.  

Päevitamiseks tasub end sisse seada rannavalve lähedusse ja kõik vähegi väärtuslik kavalalt ära peita. Näiteks lastega rannas käijad on peitnud väärisesemeid mähkmetesse, on ka neid, kes on vanadest kreemituubidest või seest tühjadest raamatutest peidukad meisterdanud, sest üldiselt ei ole vargal aega raamatut lehitseda ega ka kreemituube avada. Kavalatest peidukatest on teada veel purgid, mida liiva alla kaevata, tühjad huulepulgad raha jaoks ja peidetud taskuga rannalinad.

Liiva eest aitab aga telefoni kaitsta suletav, nn minigrip kott, milles oleva telefoni saab kasvõi liiva alla peita. Samuti võib matkapoodidest leida spetsiaalseid kotte, mille abil dokumente või elektroonikat vee eest kaitsta, rääkis Jõhvik. 

Ta nendib, et visalt on kadumas müüt, justkui suudaks inimene ujuma minnes või palli mängides oma asjadel silma peal hoida. “Vargad on väga kiired ja suudavad märkamatult tegutseda ning vääriseseme kaotust märgatakse tihti liiga hilja,” sõnas ta ning soovitas alati seltskonnas kokku leppida, kes asju valvama jääb.

Tihti ei aita ka inimese füüsiline kohalolek. „On juhtumeid, kus väärisese on võetud tukastama jäänud päevitaja käeulatusest nii, et ohver ise arugi ei saa,“ lisas Jõhvik ja soovitas hoolimata väsimusest raha ja telefonid kotti pista ning viimane pea alla padjaks panna.

„Kui aga õnnetus on juhtunud, tuleb sellest koheselt politseid teavitada,“ õpetas Jõhvik.

Eksperdi soovitused: 

*Võta randa kaasa võimalikult vähe väärisesemeid

*Ära jäta kaasavõetud väärt kraami nähtavale kohale

*Leia kaval peidukoht oma varale

*Rahakoti asemel võta kaasa vaid vajalik kogus sularaha

*Ära jäta hetkekski asju valveta

*Võimalusel kasuta hoiukappi

*Rattaga randa minnes lukusta see kindlalt avalikku kohta

*Anna vargusest koheselt teada hädaabinumbril 112

*Kui oled kindlustanud oma vara kindlustuslepinguga, tuleb vargusest teada anda ka kindlustusfirmale

Tagasi üles