Lambivalgel magamine tõstab naiste kehakaalu

Ülekaalu võib tekitada valges magamine.

FOTO: Panther Media

​Inimese kehakaalu mõjutavaid faktoreid on mitmeid. Uuring, mis hiljuti avaldati ajakirjas JAMA Internal Medicine, tõi välja uue süüdlase – kunstlik valgus ruumides, kus me magame.

Nimelt viidi läbi uuring 43 722 naise seas vanuses 35-74, vahendab Medical News Today.

Muude küsimuste seas pidid osalejad andma uurijatele infot ka selle kohta, kas nad magavad ruumis, mis on öösel kottpime, kus kasutatakse öölampe, nende tuppa paistab valgust teistest tubadest või magavad nad ruumides, kus põleb lamp või vaadatakse näiteks televiisorit.

Lisaks pidi naised uuringu alguses esitama andmed pikkuse, kaalu, puusa- ning vööümbermõõdu kohta.

Tulemusi analüüsides selgus, et mida rohkem valgust oli öösiti toas, seda suurem oli ka naiste kehamassiindeks. Ning neil naistel, kel põles toas tuli või mängis telekas, oli 17% suurem risk võtta kaalus juurde 5kg võrreldes nende uuringus osalenutega, kes magasid pimedas ruumis.

Kuigi seosed on ilmsed, on antud uuringu juures teadlaste hinnangul nõrgaks kohaks asjaolu, et kõik andmed valguse hulga kohta on naiste endi esitatud. Samuti ei võta analüüs arvesse põhjuseid, miks naised valgustatud ruumides magama peavad – nii on neil, kes peavad eluruume jagama mitmete inimestega, raskem kontrollida seda, kui palju valgust nende magamisruumi öösel paistab.

Tagasi üles