Nanotehnoloogia võib aidata ravida vähki

Tambet Teesalu.

FOTO: Kristjan Teedema / Postimees

Teisipäeval, 14. mail kell 16.15 räägib Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu ülikooli aulas peetaval inauguratsiooniloengul nanomeditsiini valdkonnast, rakendusviisidest ja lahendamist vajavatest probleemidest. Samuti annab ta ülevaate Tartu Ülikooli vähibioloogia laboratooriumis tehtavast uurimistööst nutikate nanoosakeste väljatöötamisel ja ravimite arendamisel.

Loengust tehakse veebiülekanne, mida saab jälgida videoportaali UTTV vahendusel.

Nanotehnoloogial on potentsiaal luua innovatsiooni igas valdkonnas, nii ka meditsiinis. Selle rakendamine haiguste diagnoosimisel ja ravis võimaldab pakkuda lahendusi paljudele tänapäeva meditsiini põletavatele probleemidele, sh vähihaigusele. Nanotehnoloogia abil saab muuta ainete omadusi ja funktsioone, näiteks lahustuvust, optilisi omadusi ja seondumist pindadega.

Professor Tambet Teesalu sõnul saab nanotehnoloogiat edukalt kasutada haiguste diagnoosimisel ja nende vastu võitlemisel. „Näiteks on võimalik muuta haigused varem ja täpsemini diagnoositavaks ning tänu tarkadele nanoravimitele saab parandada toimeainete raviomadusi, pikendada nende toimeaega ja vähendada kõrvalnähte,“ kirjeldas Teesalu.

Tambet Teesalu lõpetas Tartu Ülikooli bioloogia eriala 1991. aastal. Seejärel läbis ta doktorantuuriõpingud Milanos San Raffaele Teadusinstituudis ja Helsingi Ülikoolis.

2005. aastast on ta oma uurimistöös keskendunud nutikate vähiravimite väljatöötamisele ja nanomeditsiinile. Aastail 2005–2011 töötas Teesalu Ameerika Ühendriikides Sanford Burnham Prebyse Meditsiiniuuringute Instituudis (SBP) teadurina. 2012. aastast on ta Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi vähibioloogia labori juhataja.

Lisaks tööle Tartu Ülikoolis on ta SBP vähiuuringute keskuse ja Santa Barbaras asuva California Ülikooli nanomeditsiini instituudi külalisprofessor, samuti nutikaid vähiravimeid väljatöötava Ameerika Ühendriikide ettevõtte DrugCendR asepresident.

Tagasi üles