Teadlased: eakate mälu saab elektrilise stimuleerimisega parandada

FOTO: Caro / Scanpix

Vanuse tõttu halvemaks muutnud töömälu saab aju elektrilise stimuleerimisega ajutiselt taas paremaks muuta, leiavad USA teadlased. Samas on veel vara öelda, kas sama tehnikat saab rakendada odava teraapiavahendina ka argielus, vahendab Novaator.

“Töömälu halvenemise põhjuste mõistmine on vananemisega tegeleva ajuteaduse üks peamisi väljakutseid. Uues töös näitame, et 60.–70. eluaastates on selle üks peamisi põhjuseid kahe närvivõrgustiku lahknemine," sõnas Bostoni Ülikooli ajuteaduste dotsent Robert Reinhart.

Samal ajal annab uurimus lootust, et samu võrgustikke saab nõrga vahelduvvooluga uuesti ühendada. Keskmiselt 25 minutit kestnud stimulatsioon parandas katsetes vanemaealiste töömälu hüppeliselt. Vanemaealiste töömälu oli selle tulemusel võrreldav 20–29-aastate noorte omaga.

Dotsent lootis, et sama lähenemisviisi rakendades saab leevendada ka mitmete teiste haiguste sümptomeid. Töömälu halvenemine ja probleemid neuronivõrgustike ühenduvuses saadavad ka näiteks skisofreeniat, Alzheimeri tõbe, autismi ja tähelepanuhäiret.

Loe teemast pikemalt Novaatorist.

Tagasi üles