Kas seebiooperid halvendavad keskealiste mälu?

FOTO: SCANPIX

Kui vaadata päevas üle kolme ja poole tunni telekat, võib see muuta üle viiekümnestel inimestel mälu viletsamaks, kirjutab Suurbritannias tehtud uuringust BBC. Teadlaste sõnul võivad halvasti mõjuda näiteks ka seebiooperid, sest armastatud tegelastele kaasa elamine põhjustab soovimatut stressi.

Neil, kes vaatasid televiisorit rohkem kui kolm ja pool tundi päevas, langes uuringu kohaselt sõnamälu keskmiselt 8% kuni 10%.

Meie mälu halveneb aastate lisandudes vähehaaval niigi, kuid mida rohkem vaadata telekat, seda kiiremini see juhtub.

Samas pole uurijad kindlad, kas mälu kiiret halvenemist põhjustab just telekas ise - võimalik, et mälu halveneb seetõttu, et inimesed istuvad pikalt televiisori ees ja loobuvad muudest mälule kasulikest tegevustest nagu lugemine või trenn.

Kuigi uuringus ei küsitud, mida vastajad televisioonis jälgivad, võivad mõned televisioonitüübid kognitiivsetele võimetele rohkem mõju avaldada.

Nimelt kalduvad just vanemad inimesed rohkem vaatama seebioopereid, mis võivad vaatajas tekitada stressi, sest sarja tegelastega tekib emotsionaalne side ja sealsetele muredele elatakse kaasa – see stress võib aga mõjuda halvasti mälule.

Teadlased lisavad, et esialgu paanikaks siiski põhjust pole ja pole ka täpselt teada, kas mälu halvenemist tegelikult mõjutab see, mida me vaatame.

Kuigi uuringu tulemused võiks meid panna mõtlema, kui palju me aega ekraani ees veedame, ei pea me hakkame igapäevaselt teleka ees veedetud minuteid lugema.

Tagasi üles