Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eesti kvaliteetseim muda aitab ka kukkumise ja päikesepõletuse korral

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ravimudasalongi protseduuril kannab massöör Janika Neppo kliendile peale Eesti kvaliteetseimat muda, mida kaevandatakse Hiiumaalt Käina lahest. Ravimuda soojendatakse enne ligikaudu 40 kraadini. | FOTO: Marko Saarm

Möödunud aasta septembris avasid Viljandi ettevõtjad Köleri puiesteel ravimudasalongi, kus kasutatakse protseduurideks Eesti kõige kvaliteetsemat, Hiiumaalt kaevandatavat muda. Osaühing Leiger LK pakub peale ravimuda aga muudki, mida Eesti terviseasutused järk-järgult kasutusele võtavad.

Ettevõtte asutajal Lembar Kivistikul tekkis võimalus soetada ravimudalitsents kümmekond aastat tagasi, aga et ta oli oma põhitööga hõivatud, ei juhtunud pikka aega midagi.

«Kaevandamise luba oli, litsents oli, muda oli, aga keegi midagi ei teinud. Lõpuks panin oma ameti maha ja 2015. aastal hakkasime sellega aktiivsemalt tegelema,» meenutas Kivistik.

Leiger LK kaevandab ravimuda Kassaris Käina lahe maardlast. Terviseedenduse ja Rehabilitatsiooni Kompetentsikeskuse uuringute põhjal saab Eestis ökoloogiliselt kõige puhtamaks pidada just seda muda, sest see tuleb Käina lahe Kassari maastikukaitsealalt. Käina lahe muda on ka Eesti kõige mineraalsem.

«Järve mudad haisevad, sest need on orgaanilisemad: need sisaldavad orgaanilisi ja mineraalseid aineid enam-vähem võrdselt. Haapsalu muda sisaldab ligikaudu 70 protsenti mineraalaineid, meie oma 95 protsenti,» selgitas Kivistik.

Et mudamaardla asub looduskaitsealal, võib sealt kaevandada vaid novembrist veebruarini. See käib nii, et jäässe puuritakse auk ja muda tõstetakse kopaga tünnidesse. Edasi läheb see Hiiumaa lattu, kust seda tuuakse vajadust mööda Viljandi lattu. Siin tehakse koostööd farmaatsiatehaste, Haapsalu teaduskeskuse, arstide ning mitme ettevõttega, kes retsepti alusel Leigerile tema mudast tooteid valmistavad.

Lisaks ravimudale leiab Leiger LK toodete hulgast viit sorti ravimudaseepe, massaažikreemi ja kehakoorijat. «Kui teised tooted on töödeldud, siis ravimuda on täiesti naturaalne. Täpselt niisugune, nagu vanajumal on selle loonud,» märkis Kivistik.

Vajutab eelarvamuse mutta

Kui üldiselt on levinud arvamus, et ravimuda haiseb ja on raskesti maha pestav, siis osaühing Leiger LK lükkab selle oma mudaga ümber. «Kellele me oma muda ka ei pakuks, kõigil on eelarvamus, et muda haiseb hirmsasti. Seda ei taheta kasutada, sest arvatakse, et terve maja hakkab haisema,» rääkis Lembar Kivistik.

Võibki aga öelda, et Käina lahest kaevandataval mudal on kaks suurt plussi: sellel sama hästi kui puudub lõhn ning see on väga kergesti maha pestav.

«Kui üldiselt peab ravimuda mahapesemisega vaeva nägema, siis selle muda puhul piisab vaat et vaid veega ülevalamisest,» nentis Kivistik.

Nagu märkis osaühingu juhataja Katrin Iila, tuleb esimese hooga ninna ehk kerge väävli hõng, mis meenutab keedumuna lõhna, aga see haihtub ruttu.

Nüüdseks teeb Leigeriga koostööd juba hulk terviseasutusi üle Eesti. Teiste seas kasutavad tema kvaliteetmudast valmistatud tooteid Tartu taastusravikliinik ning Toila ja Georg Otsa spaa.

Ravimuda kasutatakse meditsiinis, kosmeetikas, saunas ja ka massaažis. Mudamaskil on nahka puhastav, kooriv, niisutav ja värskendav toime. Ravimuda kasutamine saunas aitab tugevdada organismi haigustele vastupanu võimet, tasakaalustab naha bioloogilisi protsesse ning leevendab liigese- ja lihasvalu.

Katrin Iila rääkis, et kõige enam pöördutaksegi nende salongi just liigese- ja lihasvaluga. «Aga tegelikult on see nimekiri hästi pikk: naistehaigused, sisehaigused, organismi tasakaalustamise vajadus...»

Ravimuda annab Iila sõnul juurde bioaktiivseid ja mineraalaineid ning kiirendab ainevahetust. Ehkki peamiselt minnakse salongi ravile, on Iila sõnul ka neid, kel suuri muresid ei ole, aga kes vajavad lihtsalt lõõgastust. «Ligikaudu 85 protsenti salongi klientidest saab protseduuridest abi.»

Kuidas ravimuda kasutada?

Ravimuda saab edukalt kasutada ka kodus. Selleks tuleb muda kilekotis ligikaudu 40 kraadini soojendada ja endale peale määrida. Seejärel katta keha kile ja froteerätikuga ning ideaalis veel kõige peale panna soojenduskott. Niimoodi tuleb olla ligikaudu 20 minutit. Kui soojenduskotti ei ole, siis pool tundi.

Muu hulgas aitab ravimuda värske trauma ja päikesepõletuse korral. «Kui laps kukub ja tal midagi katki ei ole, aga valutab, siis tasub külma ravimuda peale panna. See leevendab paistetust ja valu,» tõi Katrin Iila näite.

Ühtlasi soovitas ta ravimuda kasutada siis, kui inimene on külma saanud ja kardab närvipõletiku tulemist. Spordimeestel aga soovitas ta liigestele määrida ravimuda­kreemi.

Leiger LK mudaravisalongis tehakse kümmekonda protseduuri nii mudaga kui ilma, ettevõtjate sõnul valib aga üle 80 protsendi klientidest just ravimudaga protseduuri. Viljandi rahvas on uue salongi selle eestvedajate kinnitusel väga hästi vastu võtnud.

Üks ravikuur kestab viis kuni kümme protseduuri ning seda ei soovitata aasta jooksul teha rohkem kui kaks korda. Ravikuuri tehakse üle päeva või iga päev. Ühele ja samale kehapiirkonnale võib protseduuri teha üle päeva.

Katrin Iila mainis veel, et esimestel kordadel võib pärast protseduuri valu veidi ägeneda, kuid pärast kolmandat-neljandat korda hakkab see tagasi minema. «Protseduuri mõju on muidugi väga individuaalne.»

Ühtlasi võib pärast protseduuri esineda peavalu või nõrkust. Seepärast on soovitatav pärast protseduuri minna koju puhkama.

Tagasi üles