Valmis esimene eesti autorite koostatud kõrgkooliõpik vananemisest

Eesti Gerontoloogia ja Geriaatria Assotsiatsiooni juhatuse esimees Kai Saks.

FOTO: Peeter Langovits

Tartu ülikoolis tutvustatakse järgmisel nädalal esimest eesti autorite koostatud vananemist ja eakate elu käsitlevat kõrgkooliõpikut.

FOTO: Tartu Ülikool

Dotsent Kai Saksa toimetatud raamat on eeskätt gerontoloogia ehk vananemisteaduse õpik kõrgkoolidele, mis sobib kasutamiseks paljude erialade üliõpilastele, eeskätt tervise- ning sotsiaalteaduste valdkondades. Laialdast sihtrühma silmas pidades on püütud erialaprobleemid lahti seletada nii, et need oleksid mõistetavad ka teiste erialade professionaalidele ja tavalugejatele, teatas Tartu ülikooli pressiteenistus.

Viimasel sajal aastal on inimeste keskmine eluiga jõudsasti kasvanud, järjest rohkem inimesi elab täis bioloogiliselt võimaliku eluea ega sure enneaegselt. Sellest lähtuvalt on üha olulisem pöörata tähelepanu vananemisega seotud erinevatele tahkudele. Nii valmiski tunnustatud erialaspetsialistide ja TÜ teadlaste koostöös esimene vananemist ja eakate elu käsitlev kõrgkooliõpik, mida esitletakse Tartu ülikoolis 22. augustil.

Eluea pikenemine koos sündivuse vähenemisega on muutnud traditsioonilist rahvastikustruktuuri nõnda, et üha suureneb eakate inimeste osakaal rahvastikus. Tartu ülikooli geriaatriadotsent Saks ja geenitehnoloogia doktorant Riin Tamm tõdesid raamatu autorite nimel, et Eestis on prognooside kohaselt 2040. aastal iga neljas inimene 65-aastane või vanem.

Kasvav eakate osakaal kergitab aga mitmeid küsimusi, millest kirjutatakse ka esimeses eesti autorite koostatud vananemisteadust käsitlevas raamatus: mida saame selleks teha, et pikeneks tervena ja toimetulevana elatud eluiga? Miks üldse inimene vananeb ja kas seda on võimalik peatada? Mis vahe on vananemisel ja haigustel? Kuidas toetada eakaid inimesi nii, et nende elurõõm säiliks ning elu oleks elamist väärt ka väga vanas eas?

Õpikut esitletakse Tartu ülikooli kliinikumi A. Linkbergi auditooriumis 22. augustil alates kella 13. Kõrgkooliõpiku esitlusele järgneb Eesti gerontoloogia ja geriaatria assotsiatsiooni teabepäev „Mitmekülgselt vananemisest“.

Tagasi üles