Antibiootikumi resistentsus põhjustab liiklusõnnetusega võrdselt surmi

Tabletid. Foto on illustreeriv.

FOTO: TOOMAS HUIK/PM/SCANPIX BALTICS

Euroopas hukkus möödunud aastal antibiootikumi resistentsuse tõttu sama palju inimesi kui liikluses. Tegemist on antibiootikumide liigsest või valest kasutamisest tuleneva ohuga, mis võib tulevikus nõuda sadade tuhandete elu, vahendab ERR-i teadusportaal Novaator.

Euroopa Komisjoni tervisevolinik Vytenis Andriukaitis ütles teadusportaalile antud intervjuus, et olukorras, kus kõikides riikides pole vaja retsepti, et antibiootikume osta, on arutelu all nakkushaiguste testimise sisse viimine, et alles pärast mikrobioloogilist hindamist saaks kasutada antibiootikume.

„Ja muidugi on oluline teadlikkus. Peame inimestele selgitama, miks on ohtlik kasutada antibiootikume, kui neid pole vaja. Vastasel juhul võib see arv - 25 000, kes hukkusid resistentsete bakterite tõttu - varsti kahekordistuda. Peame ühiskonnale saatma väga selge sõnumi, palun pöörake sellele tähelepanu, sest see on globaalne oht ja tõeline väljakutse,“  hoiatas ta.

INFO

  • Terviseameti eelmise aasta lõpus avaldatud antibiootikumi teadlikkuse uuring kinnitab antibiootikumide väärkasutamise ohtu Eestis. Üle poolte küsitlusele vastanutest arvas, et antibiootikumid tapavad viirusi ja kolmandik vastanutest olid kindlad, et antibiootikumid ravivad külmetust ja grippi.
  • Kuigi terviseameti tellitud uuring kinnitas, et reeglina  eelneb antibiootikumide väljakirjutamisele käik arsti juurde, on arstid tunnistanud, et surve saada antibiootikume tuleb sageli patsiendilt.
  • 11% küsitlusele vastanutest ütlesid, et nad saavad antibiootikumide jaoks retsepti ka helistades või arstile kirjutades. Inimesed on sageli seisukohal, et kui korra on ravim ühe haiguse puhul aidanud, siis võib sama tulemust oodata ka järgmisel korral.  Antibiootikumide isetarvitamise lõpptulemuseks võib olla see, et tõsise häda korral need enam ei toimi.
Tagasi üles