Arst annab nõu ka kingade valimiseks. Jalatsitel on jala tervishoius tähtis roll, paraku pole Eestis jalasõbralikke jalatseid piisavalt müügil. Mõne inimese jalahädad on saanud alguse just valedest kingadest.
Ortopeediline jalats tähendab, et see on avar, laia ninaga, tugeva toestusega kanna osas ning sinna sisse saab vajadusel panna tallatoe. Heal jalatsil on võlvitoestused. Jalats ei pea olema küll loksuv, aga siiski küllalt avar, et jalg saaks sees hingata. Kellel on jalavaevused, need kandku tugevama kannakapaga jalatseid, ütleb Sooba.
Päris ilma kontsata jalats, näiteks nn varbavahe, pole tervislik. Parim on väikese kontsaga, kannast toestatud jalats, ideaalne kontsa kõrgus on 1,5-2,5 cm, jala tervishoidu silmas pidades ei tohiks konts olla kõrgem kui 4 cm.
Iga lampjalg ei põhjustagi vaevusi ega vaja ka tallatugesid. Väiksemad lapsed võivad õigete võtetega lampjalgsusest täielikult paraneda. Väga kasulik on ronimine, jalgrattasõit, liivasel rannal merepiiri lähedal jalutamine, asjade varvastega haaramine, kasuks tulevad ka tasakaaluharjutused.
„Kui lampjalgadega laps kurdab juba poole tunni käimise järel, et võetagu teda sülle, siis võtkegi, sest lapsel on tõsi taga, ta ei jaksa pikalt käia, eriti ebamugavate jalatsitega, kuigi samas võib ta joosta lühikesi maid," soovitab Sooba. Nendele lastele on vaja kindlasti jalaharjutusi.
Isegi lampjalgsed sportlased on oma karjääri jätkanud, kui nad on saanud jalavõlvidele õiged toed. Tallatugesid vajavad kindlasti ka need, kel on kõrge pöid - see põhjustab suurt pinget jalalihastele ja kõõlustele.