Saada vihje

AED Tõstetud peenrad pakuvad aiarõõmu igas vanuses rohenäppudele

Aednik Maie Steinfeldt tõi kastipeenarde eelisena välja ka parema drenaaži, sest liigne vesi imbub mullast kiiremini läbi, aidates vältida vee seiskumist ja juurte mädanemist.
Aednik Maie Steinfeldt tõi kastipeenarde eelisena välja ka parema drenaaži, sest liigne vesi imbub mullast kiiremini läbi, aidates vältida vee seiskumist ja juurte mädanemist. Foto: Erakogu

Kui mõte suveks käed mulda pista tundub ahvatlev, aga lõputu küürutamine ja maapinna kaevamine kisuvad tuju alla, tasub pilk pöörata tõstetud peenarde poole.

Kastiaed pakub paindlikkust, silmailu ja lihtsamat hooldust – see on aiapidamine uues kuues.

K-Rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets ütleb, et kastiaiandus on tõusev trend, eriti just linna- ja kogukonnaaedades. Selleks on hulk põhjusi: võimalus rajada aed kohta, kus pinnas seda muidu ei soosi, näiteks paekivi, liigniiskuse või mõne muu põhjuse tõttu. "Tõstetud peenraid on lihtsam rajada ning mugavam ja praktilisem hooldada," ütleb Eveli Uibomets.

Tõstetud peenarde kasuks räägib ka tõik, et kevadel saab kastiaiapidamist alustada enamasti nädal või paar varem, sest kerge öökülm kõrgemale tõstetud taimi nii palju ei kimbuta.

Visuaalne mõõde pole sugugi vähem tähtis – kastidega aed võib olla ka kompositsiooniliselt esteetiline, sobitudes hästi ka modernse või väikese koduõue kujundusse.

Plussid ja miinused

Üks suur eelis tõstetud peenarde puhul on mullavaliku vabadus. Erinevalt tavalistest peenardest, kus aednik peab leppima olemasoleva pinnase omadustega, saab kastidesse valida just nendele taimedele sobiva mullasegu. Näiteks eelistab porgand huumusrikast savimulda, kultuurmustikas aga happelist – kastides saab neid kasvatada üksteisest sõltumatult.

Aednik Maie Steinfeldt tõi kastipeenarde eelisena välja ka parema drenaaži, sest liigne vesi imbub mullast kiiremini läbi, aidates vältida vee seiskumist ja juurte mädanemist. Kastipeenardes on ka parem kontroll mullakvaliteedi üle, sest ise saab valida ja kokku segada toiteainerikka ja hea struktuuriga mulla, mis sobituks ideaalselt kasvatavatele taimedele. "Tavapeenras võib muld olla kehva kvaliteediga või tugevalt tallatud," ütleb ta.

Positiivse nüansina tõstab ta esile ka selle, et niisugustes kastides tuleb ka umbrohuga vähem rinda pista. "Kuna peenrasse pannakse uus muld, satub sinna vähem umbrohuseemneid ning peenra kõrgus osaliselt takistab ka umbrohtude levikut," lisab ta.

Ühtlasi ei pääse ka teod ja mõned teised maapinnal tegutsevad kahjurid kõrgendatud peenrale kergesti ligi.

Miinusena tõstis Maie Steinfeldt esile selle, et niisuguste kastide rajamine võib tavapeenraga võrreldes kulukam olla – nii materjalide kui ka mulla puhul. Samuti kuivab mullakiht kiiremini ja vajab rohkem kastmist, eriti suvekuumuses. Sügavate juurtega taimedele tuleb kast teha kõrgem ja sügavam, mis tähendab rohkem mulda.

Milline kast valida?

Kommentaarid
Tagasi üles