/nginx/o/2025/04/13/16776141t1h3895.jpg)
Andropaus ehk meeste üleminekuaeg on nähtus, millest räägitakse vähem kui menopausist, kuid mis mõjutab paljusid mehi vanusega seotud hormonaalsete muutuste tõttu.
“Meestel on hormoonide tootmise langus aeglasem ja pikaajalisem protsess kui naistel,” selgitab Meliva uroloog Mare Leht. Kui naistel toimub menopausi ajal hormonaalne muutus kiiresti ja selgete tunnustega, siis meeste puhul on see märgatavalt hajusam ning kõiki mehi see tingimata ei puuduta.
Erinevalt menopausist, mis mõjutab kõiki naisi, ei koge kõik mehed andropausi. “Testosteroonitase hakkab meestel langema 30.–40. eluaasta paiku umbes 1–2% aastas. 75. eluaastaks on mehel järel umbes 70% testosteroonitasemest, mis tal oli 25aastasena.” Samas lisab tohter, et paljudel meestel ei pruugi olla selgeid sümptomeid, sest ka madalam testosteroonitase võib jääda normaalväärtuste piiridesse.
Meeste vaikiv kriis
Andropausi sümptomid võivad olla ebamäärased ja kattuda teiste haiguste või seisundite omadega. “Väsimus, meeleolumuutused, motivatsioonipuudus, keskendumisraskused ja uneprobleemid võivad olla märgid andropausist,” tõdeb Mare Leht. Lisaks võib esineda rasvamassi suurenemist ja lihasmassi vähenemist, karvakasvu vähenemist, rindade suurenemist, aneemiat, luude hõrenemist, libiido langust ja erektsiooniprobleeme.
On ka sümptomeid, mis viitavad selgemalt testosteroonipuudusele, näiteks spontaanse erektsiooni vähenemine, kuumahood, liigne higistamine ja munandite suuruse muutused.
Andropausi esinemise tõenäosust suurendavad mitmed tegurid, sealhulgas vananemine, ülekaal ja ebatervislikud eluviisid. Samuti võivad testosteroonitaset mõjutada mitmed haigused ja ravimid. “Testosteroonitaset langetavad muu hulgas diabeet, kilpnäärmeprobleemid, südamepuudulikkus, kroonilised haigused, nagu HIV või C-hepatiit, ning teatud ravimid, näiteks antidepressandid ja valuvaigistid,” loetleb Mare Leht.
Sageli märkavad andropausi sümptomeid esimesena just lähedased. “Tihti on see abikaasa, kes paneb mehele arsti juurde aja kirja, sest mees ise loodab, et see lihtsalt läheb üle,” räägib uroloog. Toetus ja avatud suhtlus on siinkohal võtmetähtsusega.
Andropausi mõju kehale ja vaimule
Diagnoosimiseks tehakse hommikune vereproov, et määrata testosteroonitase. “Tuleb arvestada, et testosteroonitase on väga tundlik mitmetele teguritele: näiteks võivad ajutiselt taset mõjutada halb uni, stress ja ägedad haigused,” selgitab Mare Leht. Seetõttu on vajalik vähemalt üks kordusproov ning vajadusel ka lisauuringud.
Andropaus mõjutab nii füüsilist kui ka vaimset tervist. “Väikesed muutused toimuvad tasapisi, mistõttu ei pruugi mees kohe aru saada, et midagi on valesti,” ütleb tohter.
Testosteroonitaseme languse ja südamehaiguste vahel pole veel kindlat seost tõestatud, kuid see võib mõjutada luude tervist, põhjustades osteoporoosi ja suurendades luumurdude riski. Samuti võib testosteroonipuudus vähendada seksuaalset soovi ning mõjutada sperma tootmist, kuid erinevalt menopausist ei lõpe spermatogenees täielikult.
Testosteroonravi: kellele ja millistel tingimustel?
Kui mehel on selged sümptomid ning testosteroonitase on kahel mõõtmisel madal, võib kaaluda hormoonasendusravi. “Ravi võimalusteks on süstitav testosteroon või testosteroonigeel, kuid ainult juhul, kui mehel pole enam lastesaamise soovi,” hoiatab Mare Leht.
Ravi paneb munandite oma testosteroonitootmise pausile, mis tähendab, et sperma tootmine väheneb. Lisaks vajab ravi regulaarset vereanalüüsi jälgimist, kuna see võib mõjutada hemoglobiinitaset, vererõhku ja kolesteroolinäitajaid.
Andropausi sümptomeid saab leevendada ka elustiilimuutustega. “Kaalu langetamine, lihasmassi suurendamine ja stressijuhtimine võivad aidata testosteroonitaset loomulikul viisil tõsta,” soovitab uroloog. Tervislik toitumine, regulaarne liikumine ja hea unehügieen mängivad samuti olulist rolli.