Saada vihje

Näitus tähistab 45 aasta möödumist olümpiaregatist

Näitus tutvustab Tallinna üht ambitsioonikaimat linnaehituslikku projekti – olümpiaehitust, mille käigus kavandati üle 120 arhitektuuriobjekti, millest osa realiseerus, aga osa jäigi ideeks.
Näitus tutvustab Tallinna üht ambitsioonikaimat linnaehituslikku projekti – olümpiaehitust, mille käigus kavandati üle 120 arhitektuuriobjekti, millest osa realiseerus, aga osa jäigi ideeks. Foto: EESTI ARHITEKTUURIMUUSEUM

Arhitektuurimuuseum tähistab aprilli lõpus avatava näitusega „Tallinn täispurjes. Linna muutev olümpiaehitus“ 45 aasta möödumist 1980. aasta Tallinna olümpiaregatist.

Näitus tutvustab Tallinna üht ambitsioonikaimat linnaehituslikku projekti – olümpiaehitust, mille käigus kavandati üle 120 arhitektuuriobjekti, millest osa realiseerus, aga osa jäigi ideeks.

Regati korraldamisega kaasnesid mastaapsed linnaehituslikud plaanid ja projektid, millega sooviti linna kaasajastada. Linn muutus olümpiaregati ettevalmistuste käigus palju ja kiiresti. Teise maailmasõja purustustest jäänud linnaehituslikud haavad ning tühimikud asendati uue hoonestuse ja taristuga, mereäär vabastati osaliselt tööstusest, uuendati insenertehnilisi süsteeme ning mitmed piirkonnad said linnaliku ilme. Lisaks uuele arhitektuurile ja linnaplaneerimisele pöörati tähelepanu ka disainile – seda nii linnaruumi, tarbeesemete kui ka plakatikunsti näitel.

Regatiks valmisid tuntud hooned nagu Pirita purjespordikeskus, teletorn, Olümpia hotell ja Tallinna lennujaama uus terminal, ent laiemalt oli fookuses ka kohalike eluolu parandamine. Olümpiaregati tuules kerkisid elumajad, bürood, terviseasutused ja kultuurihooned, mille autoriteks Eesti arhitektid, sisearhitektid ja insenerid.

Näituse peakuraator on Grete Tiigiste ja kaaskuraatorid Kai Lobjakas, Sandra Nuut, Karin Paulus, Ivar Sakk.

Näitus on avatud Eesti Arhitektuurimuuseumis ja Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi hoovis 30. aprillist 28. septembrini 2025.

Kommentaarid
Tagasi üles