/nginx/o/2025/04/09/16765972t1haf4a.jpg)
Kuidas peaks kuldsesse ikka jõudnud või jõudmas inimesed oma suu eest hoolt kandma, selgitab proviisor.
Mida varem mõistetakse hea suuhügieeni olulisust, seda väiksem on risk vanemas eas suuga seotud probleemide tekkeks. „Kui on olnud aastaid väga kehv suuhügieen, võivad tekkida ägedad igemepõletikud ja parodontiit, mis võib päädida sellega, et kaotatakse kõik enda hambad,“ tõdeb Pärnu Meie Benu apteegi proviisor-juhataja Margot Lehari, rõhutades ka seda, et suuhügieen mõjutab ka oluliselt inimese üldist tervist.
Hambad muutuvad tundlikuks
„Vanemas eas igemed taanduvad ja hambakaelad muutuvad tundlikumaks, samuti ladestub hambakivi kiiremini,“ räägib Lehari. Selle mure leevendamiseks toob proviisor välja erinevaid hõlpsaid lahendusi – nii hambapastade kui ka suuvete näol. „Hambapasta peaks olema fluoriidiga, et hoida hambaid tugevamatena, hambahari väikese peaga ja pehme. Osades hambapastades on antiseptilised ained nagu tsetüülpüridiin ja kloorheksidiin – need ei lase hambakatul koguneda ega nii ruttu ladestuda,“ tutvustab Lehari olulisi aineid sisaldavaid hambapastasid, mille leidmisel saab apteeker klienti abistada.
Tähtis on saada suukuivus kontrolli alla
Paljud inimesed kurdavad vanemasse ikka jõudes lisaks hammaste ja igemete halveneva tervise üle ka suukuivust. „Lisaks spetsiaalsetele pastadele soovitan kasutada suuvett — enne magamaminekut võib suud loputada tundlikele hammastele mõeldud suuveega,“ sõnab apteeker. „Suukuivuse käes kannatajatele on abiks niisutav suuvesi, mis leevendab kuivustunnet suus. Rohke hambakivi kuhjumise ja igemepõletiku korral sobib igapäevaseks kasutamiseks antiseptiline suuvesi,“ jätkab ta.
Sülg on oluline lüli hammaste kaitsmisel, hoides hambaid lagunemise ning igemeid põletiku eest. Kui on tekkinud suukuivus, on väga oluline puuduolevat sülge asendada. „Suukuivuse sümptomiteks võivad olla põletustunne suus, vaod keelel, kleepuv ja paks sülg, raskused rääkimisel või närimisel, kurgu kuivus ja kriipiv tunne ning halb hingeõhk,“ toob proviisor Lehari välja põhilised suukuivuse tunnused. „Kui on tekkinud suukuivus, oleks arukas otsida apteegist spetsiaalseid suugeele, suuvett ja -spreisid. Loomulikult on väga oluline suukuivuse vastu võitlemisel ka piisav vee tarbimine,“ jätkab Lehari.
Suuhügieeni eest hoolitsemisel tuleb end kurssi viia ka tarvitatavate ravimitega, sest peamised, mis tekitavad suukuivust, on just kõrgema eaga kaasnevad ravimid. „Paljud ravimid vähendavad sülje tootmist suus – enim levinumad on vererõhu- ja südameravimid, diureetikumid, valuvaigistid, antidepressandid, Alzheimeri-vastased, astma- ja uriinipidamatuseravimid,“ loetleb apteeker üles levinumaid suukuivust põhjustavaid ravimeid.
Korrapärane proteeside hooldus hoiab igemed tervetena
Mitmete eakate ustavaks kaaslaseks on ka hambaproteesid, kuid nagu päris hambad, vajavad ka proteesid põhjalikku hoolitsemist, et hävitada suule ja kehale ohtlikud bakterid, mis võivad päeva jooksul proteeside külge jääda, põhjustades igemepõletikku. „Hambaproteese peab puhastama kaks korda päevas, kasutades väikese pea ja keskmise harjatugevusega hambaharja,“ sõnab Lehari. „Alustada tuleb liimi- ja toidujääkide eemaldamisest,” võtab ta jutu kokku.
“Aeg-ajalt on tarvis kasutada süvapuhastuseks proteesipuhastustablette, mis hävitavad ka kõige visamad bakterid. Proteese ei tohi pesta ega leotada kuuma veega, sest kuum vesi kahjustab proteesi materjali, mistõttu võivad proteesid deformeeruda,“ rõhutab proviisor olulisi etappe hambaproteeside hoolduses.
Proviisor Lehari sõnul sobib suuhoolduseks ka maalähedane lähenemine. „Kummeli-, aed-liiva-, salvei-, saialille- ja tedremaranajuureteedel on head põletikuvastased ravitoimed. Nendest võib teha tõmmist, loputada suud ning igemepõletiku korral sagedamini juua,“ sõnab Lehari. „Kookosõlis leiduval lauriinhappel on põletikuvastased omadused. Kookosõli võib hoida 20 minutit suus, misjärel tuleks jääk prügikasti visata. Kookosõli alla neelata ei ole soovitatav,“ jätkab apteeker.