Saada vihje

TERVIS Hemorroidid – levinud, ent alahinnatud tervisemure

Copy
„Tänapäeval istuvad paljud inimesed potil, telefon käes, aga see harjumus tuleb kindlasti unustada. Pikk tualetis viibimine tekitab vaagnapiirkonnas survet, mis halvendab venoosset äravoolu,” rõhutab Lääne-Tallinna Keskhaigla üldkirurgia- ja koloproktoloogiakeskuse ülem­arst Kaur Liivak.
„Tänapäeval istuvad paljud inimesed potil, telefon käes, aga see harjumus tuleb kindlasti unustada. Pikk tualetis viibimine tekitab vaagnapiirkonnas survet, mis halvendab venoosset äravoolu,” rõhutab Lääne-Tallinna Keskhaigla üldkirurgia- ja koloproktoloogiakeskuse ülem­arst Kaur Liivak. Foto: Olev Mihkelmaa

Hemorroidid on teema, millest võib tunduda piinlik rääkida, kuid tegelikult on see äärmiselt levinud mure. 

Lääne-Tallinna Keskhaigla üldkirurgia- ja koloproktoloogiakeskuse ülem­arst Kaur Liivak tõdeb, et hemorroidid on paratamatult osa inimese anatoomiast. „Kõigil inimestel on hemorroidid – need on keha loomulikud struktuurid. Haiguslikuks muutuvad need aga alles siis, kui tekivad probleemid, näiteks veritsus, allavaje, valu või trombid,” selgitab ta.

Kuigi hemorroidide haigus pole eluohtlik, võivad nende põhjustatud sümptomid oluliselt mõjutada elukvaliteeti.

Miks tekivad hemorroidid?

Hemorroidid ei ole uus nähtus. Siiski ei ole meditsiin suutnud täielikult välja selgitada, miks hemorroidid osal inimestel haiguslikuks muutuvad ja teistel mitte. Samas on teada, et mitmed tegurid, sealhulgas elustiil ja tervisekäitumine, mängivad suurt rolli.

Probleemseks muutunud hemorroidide sümptomid sõltuvad sellest, kas tegemist on sisemiste või väliste hemorroididega. Sisemiste hemorroidide puhul on kõige sagedasem kaebus veritsus, mida võib märgata näiteks tualettpaberil. „Mõned patsiendid on märganud suisa verd potti tilkumas,” ütleb dr Kaur Liivak.

Välimiste hemorroidide korral on peamised probleemid valu, kipitus ja ebamugavustunne. „Trombitud välimised hemorroidid võivad olla väga valulikud ja vajada isegi erakorralist ravi.”

Hemorroidide haigust võivad soodustada istuv eluviis, pikaajaline pingutamine tualetis, kõhukinnisus ja ka vastupidi sagedane kõhulahtisus. See viib hemorroide toestava sidekoe nõrgenemiseni ning hemorroidide allavajeni.

Rasedus ja sünnitus on samuti riskifaktorid. „Raseduse ajal võivad hemorroidid tekkida suurenenud vaagnarõhu tõttu, sünnituse ajal aga tugeva pingutuse tagajärjel,” kirjeldab dr Kaur Liivak. Seega pole hemorroidid sugugi vaid vanemaealiste tervisemure.

Kuigi paljud hemorroididega seotud probleemid mööduvad ajapikku iseenesest, on olukordi, kus arstiga konsulteerimine on vajalik. „Kui hemorroididega kaasneb veritsus, tasub kindlasti arsti poole pöörduda. Kuigi hemorroidid ise ei muutu vähiks, tuleb välistada teised võimalikud põhjused, näiteks soolekasvajad,” rõhutab ta.

Kuidas hemorroididega toime tulla?

Valu ja turse korral soovitab tohter esmalt pöörduda perearsti poole, kes oskab anda esialgsed soovitused ja vajadusel edasi suunata proktoloogi juurde. Erakorralist sekkumist võib vajada aga tromboseerunud hemorroid, mis võib olla väga valulik. „Sellise probleemiga tuleks pöörduda erakorralise meditsiini osakonda, kus saab kiiret leevendust,” ütleb dr Kaur Liivak.

Kodus saab hemorroidide haigusega toime tulla teatud elustiili muutuste ja lihtsate võtetega. Arst soovitab tualetis viibimise aega piirata.

„Tänapäeval istuvad paljud inimesed potil, telefon käes, aga see harjumus tuleb kindlasti unustada. Pikk tualetis viibimine tekitab vaagnapiirkonnas survet, mis halvendab venoosset äravoolu,” rõhutab ta.

Tagasi üles