Saada vihje

TERVISLIK TOITUMINE Professor Mihkel Zilmer: „ Närvisüsteem ei tekita suvalist toitu süües meeldivaid emotsioone."

Copy
Laulusõnades on meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmeri sõnul tõepoolest kõik need põhitoidud, mida peaks ja võiks iga toidukorra ajal süüa.
Laulusõnades on meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmeri sõnul tõepoolest kõik need põhitoidud, mida peaks ja võiks iga toidukorra ajal süüa. Foto: Elmo Riig/Sakala

Meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer toonitab, et normaalne ehk ainevahetuse-põhine söömine on heade emotsioonide molekulaarne alus.

Nii laulud kui ka söömine on seotud tugevate emotsioonidega.

Professor Mihkel Zilmer oli üks „Rajacasˮ noortest poistest, kes on loonud hulga rahva mällu sööbinud laule nagu „Eestimaa (Tuhanded külad, tuhanded talud)ˮ, „Armsas Tartus Vana Ülikoolˮ jt.

Nüüd on ta valmis saanud kolm normaalse sööja laulu – „Normaalse sööja hommik“, "Normaalse sööja lõuna” ja „Normaalse sööja õhtu”.

„Vaatasin ühel õhtul korvpalli ja mul tekkis äkki mõte – oot-oot, võiks umbes minutipikkustena kirja panna sõnumilaulud, kus on sees, mida peaks sööma hommikul, lõuna ajal ja õhtul. Et see kõik oleks ka ainevahetusepõhine,” selgitas professor.

Esitus on anonüümne

„Oleksin võinud ju ka ise need lood kitarriga sisse laulda, mis seal ikka. Aga siis oleks see Mihkel Zilmeri häälega lauldud sõnum. Mul on ka häid muusikutest sõpru, aga kui neist keegi oleks laulud sisse laulnud, oleks mõni öelnud, ahhaa, see muusik tutvustab või reklaamib siin midagi. Kõige parem on, kui kõik on anonüümne. Siis on see kuulaja jaoks neutraalne ,” on professor kindel.

Kuidas siis kõik see toimus? "Protsess Rajacas jõudis oma viiendas laines selleni, et ka tehisintellekt tuli koostööpartneriks (koostööbränd on „Rajacas/tehisitellektsus“). See on professor Mihkel Zilmeri sõnul äärmiselt mõistlik, sest tänapäeval tuleb kõiki uudseid tehnoloogilisi võimalusi kasutada. See hoiab tohutult aega kokku.

„IT ehk tehisintellektiga pole päris nii, et annad juhise, paar käsku ja ta teeb paariminutilise suurepärase laulu valmis. Tegelikult on see minu puhul pikem loomeprotsess. Ma kasutasin hoopis ühte tasulist arvutiprogrammi, kirjutasin talle pikad juhised ette. Esimesed 15 pakkumist läksid kõik prügikasti – need ei kõlvanud mitte kuhugi,” kirjeldab ta laulude loomeprotsessi. „Suur osa tehislike pakkumisi ei meeldinud mulle üldse, need ei tabanud loo tegelikku sisu. Ma ei jätnud oma jonni, selgitasin ka, et Rajacas laulmise variandis peaks olema, siis lõpuks programm pakkus enam vähem lauluhääle, kes minu emotsionaalse spektriga ja minu sõnade sõnumiga mulle sobis,” jutustas Mihkel Zilmer.

„Kui olime tehisintellektiga selle variandini jõudnud, siis ma hakkasin selle kallal ise tööd tegema. Mõned osad lõikasin ära, mõned kohad võtsin maha, pole absoluutselt olulised, lisasin midagi juurde. Andsin siis need ühele heliloojale, kes on juhtumisi minu sugulane (Mihkel Zilmer jun – professor Mihkel Zilmeri poeg), kes käis minu juhiste alusel minu valitud lood ka professionaalselt üle.” Nii, et pikk ja põhjalik loomeprotsess.

Kõik vajalik laulusõnades reas

Laulusõnades on meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmeri sõnul tõepoolest kõik need põhitoidud, mida peaks ja võiks iga toidukorra ajal süüa.

„Kui ma tutvustasin neid laule ühele kirjastajale, siis ta vastas, et imetore, need laulud võiksid olla kolmanda klassi virtuaalses inimeseõpetuse õpiku peatükis, kus on juttu söömisest. Et lapsed saaksid koos õpetajaga neid laulda. Arvan, et see oleks suurepärane ja hariv!”

Juba praegu on Youtube kanalist näha, et inimesed kuulavad neid sõnumilaule meelsasti.

Meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer toonitab, et normaalne st ainevahetuse-põhine söömine on heade emotsioonide molekulaarne alus.

Need laulud on looja sõnul hästi vastu võetud. „On toredaid asju. Üks ema, kellel on kaks last, 4aastane ja 6aastane, laulab oma lastega koos laulu „Normaalse sööja hommik“ Üks laps pole kunagi kala peale mihkel olnud. Aga nüüd, pärast laulude kuulamist ja kaasalaulmist, tuletab ta emale tihti meelde, et me peame kala ka sööma. Seda oli tore kuulda!”

Mihkel Zilmer ei teinud neid laule selleks, et kuulsaks saada. „„Rajacas” oli omal ajal sedavõrd kuulus, et mul sai sellest kuulsusest juba 23aastaselt kõrini. Need laulud on tehtud selleks, et inimesed saaksid lühilaulu kuulates teada, mida on mõistlik süüa hommikul, lõuna ajal ja õhtul,” kinnitas ta.

Professori hommikusöök

Mida sõi professor Mihkel Zilmer ise täna hommikul?

„Panin oma telefonikutsungiks „Õhtusöögilaulu”. Kui mõni sõber hommikul helistab, siis hakkab mu telefon laulma mida peaks sööma õhtuks. Nali naljaks. Söön põhimõtteliselt ikka samu asju, mis lauluski kõlavad. Nii et see kõik, mida laul ütleb on ka minu isikliku toidulaua menüüs olemas,” rääkis ta.

Hommikusöögi sõnum on meelega teatud mõttes dikteerivamas tempos, lõunasöök kõlab juba mahedamas meeleolus. „Olen samas kogu aeg rääkinud, et lõunasöök on hinge ja keha naudingu aeg.”

Mõni on professorilt küsinud, miks ta soovitab õhtusöögi puhul, et söö tükike täisteraleiba. „Kõik on läbi mõeldud. Kui te sööte õhtul natuke täisteraleiba, siis saate kiudaineid, kiudaineid hakkab soolestiku mikrobioom kasutama. Nad saavad ka õhtul hilja veel oma tööd teha ja toota ka meile teatud kasulikke lühikesi rasvhappeid,” vastas Mihkel Zilmer.

„Normaalse sööja õhtu“ puhul pole ju karme keelde, on rõhutatud, et igaõhtune kook ja moos pole hea. „Ma toonitan – igaõhtune. Ma ei ütle, et mõnel õhtul ei või koogiga maiustada või jäätist süüa. Laulus on, et ärge tehke pitsasid ja makarone oma igaõhtuseks söögikorraks. Laulud ei keela midagi, vaid et see pole hea pidevaks igaõhtuseks söömiseks. Kui inimene tahab oma kehakaalu kasvatada, siis võib ta ju proovida ja igal õhtul ühe tubli tüki pitsat süüa ning tüseneda,” lisas professor.

Üks asi on küll see, et me sööme õigeid toiduaineid, aga kui lauale kantakse midagi väga maitsvat, näiteks hakklihakaste kartulite ja punase peedi salatiga, nagu ema tehtud, siis on suur kiusatus võtta teine või ehk kolmaski taldrikutäis. Kõht on ju täis. Mida teha, et saaks piirduda vaid ühe taldrikutäiega?

Siin ennast professori arvates piirama ja keelama ei peaks. „Hakklihakaste peedisalatiga on igati tubli söök. Liiga saab endale teha igaõhtuse süsivesikute- ja tärkliserikka mahuka söögiga. Kindlasti saab üle pingutada pitsaga, riisiga, makaronidega. Kui ema igal õhtul teeb makarone, isegi kui need on millegagi maitsestatud, siis viib see tasapisi ülepingutamisele.”

Glasuuritud sõõrikute söömine on pidurdamatu

Miks? Professor Mihkel Zilmer rääkis, et kui vaadata Ameerika politseifilme, siis seal on alati üks episood, kus üks politseinik läheb süüa tooma ja tuleb tagasi karbitäie sõõrikutega. „Vaat glasuuritud sõõrikud on süsivesikute- ja rasvarikkad. Nimelt nende vahekord on selline, millega me looduses kokku ei saa ja seetõttu aju küllastustsenter ei suuda söömist pidurdada.”

Samasse valdkonda kuulub tema kinnitusel ka jäätis. „Hästi lihtsustatult võttes on jäätises suhkur ja vahukoor. Kui üritada vahukoort eraldi süüa, siis väga palju seda ei söö, hakkab vastu. Kui üritada suhkrut paljalt suures koguses süüa, siis see hakkab ka vastu. Aga kui need mõlemad õiges vahekorras kokku segada, jahutada ja külmutada, siis võib jäätist väga palju korraga süüa, sest sellist kooslust aju küllastustsenter väga hästi ei taju.”

Vajame kõrgväärtuslikke valke

Meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmeri sõnul on eriti oluline meelde jätta see, mis kordub kõigis kolmes laulus – hommikul, lõuna ajal ja õhtul on vaja kõrgeväärtuslikke valke ehk kala, juustu, kohupiima ning õhtul tuleks minimaalselt väheseks ka koguselises mõttes tõmmata liiga palju süsivesikuid sisaldavad toiduaineid.

„Kui mõnel õhtul on sõprade ringis pitsaõhtu – laske käia, kui aga igal õhtul pitsat süüa, on see veidi kurjast. Siis jäävad kitsaks kleit, püksid ja särk, nagu laulus kõlab.”

Professor toonitab, et ta ei süüdista kedagi ega heida kellelegi midagi ette – neid süüdistajaid on oi, kui palju. „Minu soov pole kellegi suunas näppu vibutada, vaid selgitada, kuidas asjad tegelikult on. Kui te sööte ainevahetuspõhiselt sobivaid toite, siis te põhimõtteliselt saate juba väga head emotsioonid iseenesest. Kui kuulate enne seda või seejuures sööja laule, siis võib juhtuda, et sõnad hakkavad kummitama. Kui te sööte muna või kala, siis see muusika töötab teie ajukeerdudes automaatselt edasi ja tundub justkui see muna ja kala on söömisel veel parem.”

Kreeklastelgi, kelle söömismudel on üks parimaid, söömaaega saadab mõnus muusika. „Eks needki kolm laulu tasapisi toimivad ja tekitavad ka emotsioone.”

Huvi pärast palus professor Mihkel Zilmer ühel teisel tehisintellektil oma laulude sõnumit analüüsida. Tehisintellekt töötas läbi kõik, mis on Mihkel Zilmeri nimega seotud. Näiteks laulus pole, et joo keefiri, sest siis saad sealt probiootikume, ka pole seal, et söö juustu, sest siis sealt saad kaltsiumi ja valke, aga tehisintellekt on laulusõnadele analüüsile lisanud ka professori mõned muud täpsemad soovitused.

Tagasi üles