Uuest aastast tõstetakse kõikide liikumist võimaldavate või soodustavate abivahendite ja nägemisabivahendite piirmäära 90 protsendini ning inimeste omaosaluseks jääb 10 protsenti piirhinnast.
LIIKUMINE ⟩ Uuest aastast on abivahendite omaosaluseks 10 protsenti piirhinnast
Riigiosaluse tõstmine aitab parandada abivahendeid vajavate inimeste elukvaliteeti ning annab neile võrdsemad võimalused osaleda nii ühiskondlikus kui ka haridus- ja tööelus.
Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo allkirjastas määruse, millega tõstetakse 2025. aastast mitmete abivahendite riigiosalust, tänu millele muutuvad abivahendid inimestele taskukohasemaks ja kättesaadavamaks.
„Muudatus tagab kõigile liikumis- ja nägemisabivahenditele ühtse soodustuse ja toetab seega inimeste toimetulekut võrdsetel alustel sõltumata sellest, millist abivahendit vajatakse. See on oluline muudatus, sest tagab inimestele vajaliku toe igapäevaelus hakkama saamiseks. Lisaks on muudatus mõeldud leevendama mootorsõidukimaksu mõju neile, kes on kõige haavatavamad ja vajavad igapäevaelus suuremat toetust,” ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.
Muudatus puudutab neid liikumis-, kuulmis- ja nägemisabivahendeid, mille piirmäär oli eelnevalt madalam kui 90 protsenti ja need on näiteks:
Erinevad kargud ja käimiskepid
Käimisraamid, rulaatorid, käimistoolid, käimislauad
Ortopeedilised jalatsid ja jalatsite kohandus
Autokohandused (mootori, käsipiduri või roolisüsteemi käsitlemiseks või ratastoolis istuva inimese sõidukisse või sealt välja tõstmiseks)
Invarollerid
Ratastoolide varuosad
Kommunikatsioonivõimendi ja erinevate kuulmisimplantaatide hooldusremont
Suurendusklaasid, binoklid ja teleskoobid, suurendavad videosüsteemid
Tualetiabivahendid (tualetitoolid ja potikõrgendused)
Vanni- ja dušitoolid
Rinna-, juukse- ja silmaproteesid
Samuti tõstetakse pidamatustoodete piirmäära varasema 40 protsendi asemel 50 protsendini, nende toodete alla kuuluvad näiteks mähkmed ja sidemed.
Muudatusega panustatakse abivahendite kättesaadavuse parandamisse järgmisel aastal kokku 3,8 miljonit eurot eesmärgiga leevendada mootorsõidukimaksu mõju ja kaasajastada piirhindasid.