Saada vihje

TERVIS Järgmisest aastast väheneb õendusabi omaosalus

Copy
Kui 2024. aastal oli statsionaarse õenduabi teenuse ööpäeva maksumus umbes 145 eurot, millest Tervisekassa tasus 123 eurot ja patsient ligi 22 eurot, siis 2025. aastal langeb patsiendi omaosalus 14,5 eurole ööpäevas,“ selgitas Tervisekassa õendusteenuse juht Aivar Koppas.
Kui 2024. aastal oli statsionaarse õenduabi teenuse ööpäeva maksumus umbes 145 eurot, millest Tervisekassa tasus 123 eurot ja patsient ligi 22 eurot, siis 2025. aastal langeb patsiendi omaosalus 14,5 eurole ööpäevas,“ selgitas Tervisekassa õendusteenuse juht Aivar Koppas. Foto: URMAS LUIK/PRNPM/EMF

Uuest aastast väheneb statsionaarse õendusabi omaosalus 15 protsendilt 10 protsendile, mis toob märgatavat rahalist leevendust umbes 14 000 inimesele aastas.

Muudatus mõjutab eelkõige vanemaealisi, kellele on õendusabi omaosalus seni olnud tervishoius üks suurimaid kulusid.

Terviseminister Riina Sikkuti sõnul viibib keskmiselt inimene õendusabis 36 päeva, mis tähendab praegu üle 800eurost omaosalust, muudatuse toel väheneb see summa 240 eurot inimese kohta. „Kui tervete ja töötavate inimeste puhul tõuseb aprillist visiiditasu, siis samal ajal langetatakse omaosalust seal, kus inimestel on kõige keerulisem abi eest tasuda. Muudatuste rakendamisel lähtume OECD soovitusest, et omaosaluskoormuse õiglasemal ümber jaotamisel peab olema fookus sellel, et kaitsta haavatavamas olukorras olevaid inimesi. Õendusabis on omaosalus kõige suurem ning tehtud analüüs näitab, et see hind on paljudele selgelt üle jõu käiv,“ selgitas terviseminister Riina Sikkut.

„Kui 2024. aastal oli statsionaarse õenduabi teenuse ööpäeva maksumus umbes 145 eurot, millest Tervisekassa tasus 123 eurot ja patsient ligi 22 eurot, siis 2025. aastal langeb patsiendi omaosalus 14,5 eurole ööpäevas,“ selgitas Tervisekassa õendusteenuse juht Aivar Koppas.

Muudatus on osa laiemast Tervisekassa tervishoiuteenuste loetelu paketist. Näiteks lisanduvad eriarstiabi teenuse loetellu uued tõenduspõhised teenused, sealhulgas palliatiivne ravi ja uuenduslikud ravimid haruldaste haiguste ning kasvajate raviks.

Samuti laienevad sõeluuringute sihtrühmad: rinnavähi sõeluuringusse kaasatakse 72aastased naised, jämesoolevähi sõeluuringusse 58aastased ning alustatakse geneetilise riski põhist rinnavähi sõeluuringut 40aastastele.

Lisaks muudetakse perearstiabi rahastust, psühholoogide ületunnitöö tasustamine viiakse teenuspõhiseks teraapiafondi kaudu ning laiendatakse ka tingimusi, mille alusel hüvitatakse voodipäevi haiglas viibivate laste hooldajatele, et paremini arvestada lapse tervisevajadustega.

Määrus jõustub 1. jaanuaril 2025.

Tagasi üles