Saada vihje

KODU Et külmik kestaks. Lihtsad hooldusvõtted ja praktilised soovitused

Copy
Prisma Peremarketi tarbekauba kategooriagruppide juht Merit Uus selgitab, et külmiku hooldamine ei nõua palju aega, kuid sellel on suur mõju seadme töökindlusele ja toidukvaliteedile.
Prisma Peremarketi tarbekauba kategooriagruppide juht Merit Uus selgitab, et külmiku hooldamine ei nõua palju aega, kuid sellel on suur mõju seadme töökindlusele ja toidukvaliteedile. Foto: Sergei Zjuganov

Külmik on köögis üks tähtsaimaid – selle kodumasina korrashoid aitab hoida toidu värske. 

Liigse niiskuse ja jäätumise vältimiseks tasub regulaarselt kontrollida ja hooldada külmiku osi. Prisma Peremarketi tarbekauba kategooriagruppide juht Merit Uus selgitab, millised hooldusvõtted on kõige olulisemad ja kuidas omanikud saavad ennetada probleeme, mis mõjutavad külmiku tööd ja energiakulu.

Seintele kogunev vesi

Külmiku seintele kogunev vesi on probleem, mis võib aja jooksul seadet kahjustada ning toidu kvaliteeti mõjutada. Merit Uusi sõnul koguneb külmiku seintele vesi siis, kui soe õhk pääseb külmikusse ja kondenseerub seal.

Tema sõnul võib liigse niiskuse kogunemist põhjustada ka liiga madal temperatuuriseade, kuna külmem õhk suudab hoida vähem niiskust. Selle tulemusel kondenseerub niiskus kiiremini ja tekib rohkem vett. Lisaks võivad pakendamata või niisked toiduained, nagu värsked puu- ja köögiviljad, kala, liha või piimatooted, tõsta niiskustaset külmikus.

Probleemi vältimiseks on oluline hoida külmiku temperatuur õigel tasemel: tavakülmikus vahemikus +1 °C kuni +5 °C, sügavkülmas aga –18 °C või madalam.

Lisaks tasub vältida külmiku sagedast ja pikaajalist avamist. "Vee kogunemise ennetamiseks hoia külmiku uksed võimalikult lühikest aega avatuna ja veendu, et temperatuuriseaded on õiged," õpetab ta.

Jää tekkel on mitu põhjust

Lisaks vee kogunemisele võib külmikusse tekkida ka liigselt jääd, mis võib olla seotud katkiste tihendite, liiga madala temperatuuri, ummistunud äravoolutoru või ventilatsiooniprobleemidega. "Külmikus on vajalik õige õhuringlus, et tagada ühtlane temperatuur ja vältida liigset jäätumist. Kui ventilaator ei tööta korralikult või külmikusse on paigutatud liiga palju asju, ei saa õhk normaalselt ringelda ja see soodustab jää tekkimist," räägib Merit Uus.

Liigne jäätumine võib viidata ka külmiku suuremale probleemile, näiteks rikkele termostaadis või temperatuurianduris. Kui termostaat või temperatuuriandur ei tööta korralikult, ei suuda külmik hoida soovitud temperatuuri, mille tagajärjel tekib jää. Sellisel juhul tasub enne tehniku kutsumist kontrollida nii äravoolusüsteemi kui ka uksetihendite korrasolekut.

Liiga madal temperatuur võib põhjustada mitte ainult jää kogunemist, vaid suurendada ka kompressori töökoormust, mis omakorda mõjutab külmiku energiatarvet ja tõhusust. Õige temperatuuri hoidmine aitab kaasa külmiku töökindluse säilitamisele ja hoiab toiduained värskena.

Uksetihendid ja äravoolusüsteem on tähtsad

Külmiku uksetihendid on olulised, kuna hoiavad külmikus stabiilset temperatuuri. Kui tihendid on kulunud või kahjustatud, võib soe õhk pääseda külmikusse, mis suurendab niiskust ja teeb seadme töö vähem tõhusaks. "Kontrolli uksetihendeid regulaarselt. Kui tihendid ei sulgu korralikult, tasub need välja vahetada," annab Merit Uus hüva nõu.

Tähtis on ka tihendite regulaarne puhastamine. Ta soovitab seda teha sooja vee ja pehme seebilahusega, et eemaldada kogunenud tolm ja rasv. Puhastamisel tasub vältida abrasiivseid svamme või tugevaid puhastusvahendeid, mis võivad tihendite materjali kahjustada. "Aeg-ajalt tasub tihendeid ka määrida. See aitab säilitada nende tihedat sulgumist, jääda paindlikuks ning elastseks," räägib Merit Uus.

Uksetihendite kulumist saab hõlpsasti kontrollida paberilehe abil: asetage paberileht külmikuukse vahele ja sulgege uks. Kui lehte on lihtne välja tõmmata, viitab see sellele, et tihendid ei sulgu korralikult ja vajavad vahetamist. Kulunud tihenditele võib viidata ka ukseäärtele kogunev kondensatsioon ja liigne niiskus külmikus.

Tagasi üles