Saada vihje

EESTI Jõulusõimed aitavad pühademeeleolu tekitada

Copy
Vatikan kutsub igal aastal kristlasi ja kogudusi üle maailma saatma jõulusõimede kavandeid, mille seast valitakse 100. Vanalinna Hariduskolleegiumi jõulusõime saab
Vatikanis Püha Peetruse basiilika esise väljaku sammaste vahel imetleda kogu  advendiaja.
Vatikan kutsub igal aastal kristlasi ja kogudusi üle maailma saatma jõulusõimede kavandeid, mille seast valitakse 100. Vanalinna Hariduskolleegiumi jõulusõime saab Vatikanis Püha Peetruse basiilika esise väljaku sammaste vahel imetleda kogu advendiaja. Foto: Thea Karin

Alates nigulapäevast ehivad Tallinna vanalinna aknaid jõulusõimed, need pakuvad avastamisrõõmu teisteski Eesti paikades.

"Jõuluvana ja päkapikud on toredad. Laste rõõm ja ootusõhin, unustamatud mälestused ja soe tunne – see kindlasti on imeline," ütleb mittetulundusühingu Maarjamaa Haridusselts juhatuse liige Katrin Raie, "aga jõulude ajal võiksime mõelda ka põhjusele, miks me jõule tähistame."

Ta lisab, et tegelikult on tema pelgalt inimene, kes annab võimaluse neile, kes soovivad oma loomingut teistele imetlemiseks välja panna. Siiski on ta pisikese panuse jõulusõime valmistamisse andnud. "Puhtast edevusest," muheleb ta. "Heegeldasin sõimele tähe, mis on sõimega koos ka Vatikani Peetri väljakule jõudnud."

2023. aastal valiti kiriloomadega jõulusõim Vatikani saatmiseks. "Kui roomakatoliku kiriku piiskop ja Malta ordu suursaadik Eestis uurisid, kas meil oleks mõtteid huvitava jõulusõime tegemiseks, mille saaks paavsti juurde saata, tulid meelde kiriloomad. Sõime kudusid Püha Miikaeli kooli töötajad ja lapsevanemad Anu Raua ja Anu Kotli juhendamisel. Eesti kindamustrid kaunistasid loomi, Joosepit ja Maarjat ning väikest Jeesuslast.

"Sellelgi aastal sõidab üks jõulusõim Vatikani," ütleb kunsti- ja käsitööõpetaja Aet Admann. "Sõime lugu, selle sisu on tähtis," ütleb Aet. "Ja lastel tekivad sõime valmistamisel jõulutunded."

Lastele meeldib töötada polümeerplastist materjaliga, mis käte vahel soojenedes sulab nagu plastiliin, aga ahjus muutub kivikõvaks. "Õpetajal lasub vastutus, et väikeste käte kujundatud figuurid oleksid ilusad ka," ütleb ta naeratades. "Näod joonistan ma ise, sest muidu tulevad suud liiga suured või on hoopis viltu." Selleaastasel jõulusõimel, mida saab jõuluajal imetleda Roomas teiste sõimede seas, on taevalaotusel kirjas ka eestikeelne ingli kuulutus Luuka evangeeliumist.

Jõulusõimede tänav

Tallinna vanalinnas seatakse üles pea 50 jõulusõime. Selle nimel tegutsevad Vanalinna Hariduskolleegiumi gümnasistid, kes räägivad näituse korraldamise läbi ja panevad sõimed akendele üles. Katrin Raie meenutab, et ka paari aasta eest, kui pidutsemis- ja külastamisvõimalused olid piiratud, tõi väljapanek, mis oli 24 tundi valgustatud, inimesed vanalinna jalutama. Ta arvab, et selgi aastal, kui elukallidus on tõusuteel, on teretulnud näitus, mida saab piletita uudistama ja käsitööd imetlema tulla.

Ühe külje pealt on näitus ajalooline, teisalt annab hea põhjuse jõulude üle mõtisklemiseks. Samas saab tutvuda ka sõimede valmistamise tehnika ja loojate fantaasiaga. Tehnikaid on mitmesuguseid, jõulusõimed on nii paberist välja lõigatud kui villast ja savist tehtud, puuplaadile maalitud ja puidust nikerdatud. Raekoja võlvide all on linna suur jõulusõim, Apteegi tänaval aga Toomkooli oma. Ukraina Labora poe aknal on kogukonna sõim. Katrin Raie ütleb, et talle endale meeldis väga Laura Petersoni kolmelapselise pere pannoolaadne savist jõulusõim. Nemad osalevad igal aastal. "Ootan huviga, milline on nende jõulusõim sellel aastal," lisab Katrin Raie.

Teistest erinevad sõimed Vene tänaval

Teistest erinevad jõulusõimed pannakse üles Vene tänav 5 maja akendele. Need kuuluvad Unesco maailmapärandisse. Krakowi jõulusõimed on osa Poola saatkonna kogust. Sõimed on väga värvikirevad ja mitmekorruselised. Neis näeb nii Krakowi rahvariides nukukesi kui ka stiliseeritud tatari ratsaväelast Lajkonikut, kes meenutab 13. sajandist pärit Poola legendi Krakowi linna kaitsmisest mongolite rüüsteretke vastu. Loomulikult ei puudu ka Jeesuslaps sõimes ning Neitsi Maarja ja Püha Joosep, nemad paigutatakse alati nn piano nobile'le ehk esimesele korrusele.

Õpetajate Maja aknale välja pandud jõulusõim on ehitatud papiga kaetud puitkonstruktsioonile. Sõime seinad ja detailid on üle kleebitud värviliste paberitega ning kaunistatud kirevate pärlikestega – see on erakordselt peen ja vaevanõudev töö.

Ukraina Labora poe aknale tuleb prantslannast keraamiku valmistatud sõim. Teda juhendas paari aasta eest ukraina rahvakultuuri asjatundja Anatoli Ljutjuk. See jõulusõim on küll stiliseeritud, ent rikkalike traditsiooniliste detailidega.

Esimest korda osalevad Venetsueela pered

Sel aastal osalevad esimest korda ka neli-viis Venetsueela peret. "Eesmärgiks on tore ühine tegevus," ütleb Maria Lasprilla, kes koostööd korraldab, "et näidata Eestis üles kasvavatele lastele, milline jõulutraditsioon on Venetsueela kodudes. "Mäletan, et koos ema ja vennaga käisime väljas, korjasime kive ja ehitasime sildu. Ka meil olid näitused, näiteks politsei tegi oma jõulusõime või kohalik haigla." Venetsueela jõulusõime tuleb lammaste kõrvale ka kaamel ja Jeesuslaps lisandub kodustes jõulusõimedes alles 24. detsembril.

Tagasi üles