60+ novembrikuu number Põlvele pandud kapsaleht ja keerulised kinnisvaratehingud

Copy
Liigesevalu korral pandi liigese ümber kapsaleht, millest loodeti saada abi. Kahju see ei tee, aga paraku on abi tagasihoidlik, eriti siis, kui valu tagab peitub mõni haigus. Kapsalehe kasulikku toimet on omistatud kapsas sisalduvatele flavonoididele, ent kui palju neist läbi naha liigestesse jõuab?
Liigesevalu korral pandi liigese ümber kapsaleht, millest loodeti saada abi. Kahju see ei tee, aga paraku on abi tagasihoidlik, eriti siis, kui valu tagab peitub mõni haigus. Kapsalehe kasulikku toimet on omistatud kapsas sisalduvatele flavonoididele, ent kui palju neist läbi naha liigestesse jõuab? Foto: Urmas Luik

60+ novembrinumbris avab elupõhimõtteid ja arvamusi lugejate lemmikkirjanik Marje Ernits.

Marje Ernits on praeguseks üllitanud 53 teost ning kirjutab iga päev kolm-neli tundi juurde. "Jõuan nii palju kirjutada seetõttu, et olen loov inimene, teen kõike kirega. Ma olen terve elu olnud produktiivne, elan läbi kõike, mida näen ja kuulen. Lugejad armastavad teda. Eriti Lõuna-Eestis. Ta on meie raamatukogude üks armastatumaid autoreid mulluse 25 072 laenutusega. Teda laenutatakse rohkem kui Kivirähki, Harglat ja Õnnepalu. Raamatukogude laenutuste edetabelis lastekirjanik Ilmar Tomuski järel teisel kohal. Täiskasvanute kategoorias menukaim. Ometi on ka palju neid, kes kirjanik Marje Ernitsast midagi kuulnudki pole. Ta kirjutab keskeltläbi ühe raamatu kvartalis, kuid need ilmuvad vaikselt. Marje Ernits nimelt ei korralda oma raamatutele esitlusi. Talle see sobib, sest avalik tähelepanu teda ei huvita. Peaasi, et raamatuid loetakse. “Ma ei ole ennast eksponeerinud. Kuulsus ei ole minu rida," selgitab ta. "Omnia mea mecum porto – kõike, mis mulle oluline, kannan endaga kaasas,” kõlab tema elupõhimõte ajakirja 60+ novembrinumbris.

Lihtsad kinnisvaratehingud on harulduseks muutumas. Iga objektiga on seotud mõni juriidiline, ehituslik või inimeste omavahelisest suhtlusest tulenev probleem. "Kas on puudu mõni vajalik dokument, tehtud ebaseaduslik juurdeehitis, objekti koormavad piirangud ja kitsendused, eksisteerivad varjatud puudused, puudub avalik juurdepääs, omandisuhted on ebaselged. Ostjadki on muutunud palju nõudlikumaks," loetleb ajakirja 60+ värskes numbris kinnisvarabüroo Ruum24 juht ja kutseline maakler Kaido Kaljuste.

Arstid kuulevad oma patsientide ja ka meedia vahendusel palju meditsiiniga seotud müüte. On olemas valearusaamu, mis ei mõjuta otseselt kellegi tervisekäitumist, mõned neist on isegi toredad ja lõbusad. Kahjuks ringleb ka selliseid tervisemüüte, mis võivad kellelegi potentsiaalselt ohtlikuks osutuda. "Näiteks liigesevalu korral pandi liigese ümber kapsaleht, millest loodeti saada abi. Kahju see ei tee, aga paraku on abi tagasihoidlik, eriti siis, kui valu tagab peitub mõni haigus. Kapsalehe kasulikku toimet on omistatud kapsas sisalduvatele flavonoididele, ent kui palju neist läbi naha liigestesse jõuab?" nendib 60+ novembrinumbris Confido kliiniku reumatoloog Liis Puis. Valukliiniku juhataja dr Martin Argus analüüsib värskes ajakirjanumbris, kas arvamusel, et soojal maal olles liigesevalud kaovad, on alust.

Nina nagu Nissi kiriku torn – nii ütleb kõnekäänd ja viitab sellega juba kaugele üle metsade paistvale 52,5 meetri kõrgusele teravakujulisele kirikutornile. Novembrikuus seikleb 60+ Riisiperes Nissi kandis. Mida seal veel uudistada, millele tähelepanu pöörata ja kas seal ka keha kinnitada saab, tuleb lugeda värskest 60+ numbrist.

Hingedeajal mõtleme ikka kallitele kadunutele. Viin on linn, mis on tuntud oma sajanditevanuse erilise matusekultuuri poolest. Viinis loodi Euroopa esimene matusemuuseum ja seal organiseeritakse ka suurejoonelisi matuseid. Selle aasta augustikuu lõpus jättis Viin hüvasti ühe oma säravaima ettevõtja insener Richard Lugneriga, kes lahkus siitilmast 91aastaselt ja keda Austria president Alexander van der Bellen nimetas tõeliseks viinlaseks. Toome lugejani suurejooneliste matuste lühikirjelduse.

Glükoosiloost sai 60+ lugeja teabe, et veres oleval glükoosil püsibki inimelu. Fruktoosiloost ilmnes, et seda läheb samuti organismis vaja ning miks tuleb hoiduda selle ületarbimisest. Lisaks nendele kahele, on veel oluline üks lihtsuhkur – mannoos. Meditsiiniteaduste doktor Rando Porosk ja meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer jutustavad 60+ lugejatele mannoosi ehk lihtsuhkru loo.

Nagu väga tähtsate makrotoitainete hulka kuuluvad valgud, on lipiididki väga olulised makrotoitained, mida vajatakse päevas kümnetes grammides. Professor Mihkel Zilmer ja toitumisspetsialist Tagli Pitsi kirjutavad, miks on toidurasvad tähtsad.

Koka eriala õpetaja Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis Maire Vesingi kirjutab toortatrast kui imelisest toiduainest. Toortatrast saadav valk on väga kõrge kvaliteediga, sisaldades kõiki kaheksat asendamatut aminohapet ning rohkelt kiudaineid. 60+ novembrinumbrist saab toortatrast valmistatava kohta hulga põnevaid retsepte.

Ajakirja 60+ värskest numbrist ei puudu ka kolumn ja suur ristsõna. See ootab lugejat lahendama.

Tagasi üles