Vähiliidu mammograafiabussis tehti koostöös Viljandi Haiglaga 2023. aastal 7602 rinnavähi sõeluuringut. Täiendavatele uuringutele suunati 215 naist. Lisauuringutel leidis mammograafiabussi meeskond 24 rinnavähki, valdav enamus neist olid varajased ehk I A staadiumis. Kahel naisel leiti rinnavähk mõlemas rinnas.
TERVIS ⟩ Kui saad kutse sõeluuringule, tasub see vastu võtta
Rinnavähk on paljudes maades ja ka Eestis kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. Igal aastal diagnoositakse meil ligikaudu 800 uut rinnavähi juhtu, haigete arv kahjuks kasvab. Seetõttu on väga oluline osaleda sõeluuringutel, sest varakult avastatud rinnavähk on tervistavalt ravitav.
Sõeluuring pikendab elu
Juba seitsmeteistkümnendat aastat tuletab EUROPA DONNA (Euroopa Rinnavähi Ühendus) algatatud üleeuroopaline teavituskampaania tütarlastele ja naistele meelde tervislike eluviiside tähtsust ning rinnavähi varajase avastamise võimalusi. Uuringud Euroopas näitavad, et 50–69aastastel naistel, kes osalevad rinnavähi sõeluuringutes, väheneb rinnavähki suremuse risk umbes 35%. ELi 28s liikmesriigis tekib rinnavähk ühel naisel 8st enne 85ndat eluaastat.
Kontrolli end kord aastas
Vähiliit tuletab meelde, et rinnavähi riski suurendab alkoholi joomine, tubaka tarbimine, ülekaalulisus ja rasvumine. Tervislikud harjumused omakorda vähendavad riskifaktoreid ja selleks on mõistlik treenida regulaarselt, toituda tervislikult, säilitades normaalset kehakaalu, magada piisavalt ja vältida stressi.
Kõik naised olenemata vanusest peaksid aastaringselt kord kuus enesevaatluse korras oma rindu kontrollima ka siis kui kaebusi ja sümptomeid ei esine, sest varajases staadiumis rinnavähk endast tunda ei anna. Enesevaatlus aitab varakult leida muutusi rindades, mille puhul tuleb kohe pöörduda perearsti või naistearsti poole.
Viimastel aastatel on leitud tõendeid selle kohta, et regulaarne füüsiline aktiivsus vähendab rinnavähi riski ka naistel, kes on juba menopausis. Väga oluline on pöörata tähelepanu ka metastaseerunud rinnavähile. Kuigi kaugmetastaaside esinemise korral pole haigusest täielik paranemine võimalik, pakuvad kaasaegsed ravimeetodid siiski võimalusi haigust pikalt kontrolli all hoida. See võimaldab patsiendil säilitada oma elukvaliteet ja töövõime. Meditsiiniline tugi annab lootust ja jõudu, et elada võimalikult täisväärtuslikku elu, keskendudes positiivsetele hetkedele koos lähedastega.
Sajad päästetud elud
Tänu Tervisekassa, Vähiliidu ja Viljandi haigla edukale koostööle sõidavad mööda Eestimaa teid Eesti Vähiliidu mammograafiabuss ja mobiilsed diagnoosikabinetid, päästetud on sadu elusid, toetatud tuhandeid vähihaigeid. Alates 2025. aastast hakkab sõitma mööda Eestimaad ka vähiliidu mobiilne kompuutertomograaf, et kiirendada inimeste õigeaegset jõudmist arsti juurde.
Iga mammograafi eluiga sõltub tehtud piltide arvust. Kahe või kolme aasta pärast vajab vähiliidu mammograaf väljavahetamist. Kõik oleneb sellest kui palju naisi käib meie bussis uuringutel. Selleks, et vähiliit saaks edukalt oma elupäästvat missiooni jätkata ja mammograafiabussi tegevus oleks jätkusuutlik, on vaja juba täna hakata koguma raha uue 3D mammograafi soetamiseks. Uus seade viib digitaalse mammograafia uuele tasemele, võimaldades senisest veelgi täpsemat ja paremat rinnamuutuste diagnostikat, kasutades uusimat ja ainulaadset radiograafilist lahendust ning tehisintellekti.
Uute seadmete ostmine vähiliidu mobiilsetesse kabinettidesse on toimunud ainult heade koostööpartnerite ja annetuste toel. Oleme kõigile toetajatele südamest tänulikud, sest ainult koos me muudame Eestimaa tervemaks.
Sõeluuring
Rinnavähi sõeluuringule on kutsutud 2024 aastal 103 892 naiset, kelle sünniaasta jääb 1950, 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970, 1972 ja 1974 aastatele. Uuringule kutsutakse naisi vanuses 50–70 ja 74 iga kahe aasta järel, kui neil ei ole viimase viie aasta jooksul diagnoositud rinnavähki ning nad ei ole viimase 12 kuu jooksul käinud mammograafia uuringul.