Riigikogu võttis vastu sotsiaalhoolekandeseaduse muudatuse, millega riik loob intellektipuudega inimestele uue päeva- ja nädalahoiuteenuse. See aitab vähendada lähedaste hoolduskoormust ning pakub paindlikumat tuge.
SEADUS ⟩ Omastehooldajate koormus saab uuest aastast leevendust
Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul on see teenus oluline samm lähedaste koormuse vähendamiseks. „See teenus annab peredele väga vajaliku hingetõmbepausi. Soovime pakkuda rohkem tuge ja paindlikkust, et hooldajad ei peaks valima oma lähedaste heaolu ja töö- või puhkeaja vahel. Samuti on oluline, et erivajadustega inimestel oleks võimalus osaleda kogukonnaelus ja arendada oma oskusi,“ ütles Signe Riisalo.
Uus päevahoiu- ja nädalahoiuteenus on mõeldud mõõduka, raske või sügava intellektipuudega inimestele, kes vajavad suurt hooldust, kuid saavad osa ajast elada koos lähedastega oma kodus. Seni on olnud võimalus kasutada igapäevaelu toetamise teenust, mis on aga mõeldud vähest toetust vajavatele inimestele ja tegeleb pigem iseseisvusele suunamisega.
Uut päeva- ja nädalahoidu saab kasutada kuni 23 päeva kuus.
Samuti tagatakse seadusemuudatusega erisused elukoha registreerimisel inimestele, kes on jäänud rahvastikuregistrisse suletud erihooldekodu aadressile.