R, 22.09.2023

Paneme suve purki

Maire Vesingi
, toitumisterapeut ja koka eriala õpetaja
Facebook
Comments
Karusmarjamarmelaad.
Karusmarjamarmelaad. Foto: Maire Vesingi

Hoidistamine on minu hobi, mis ­pakub loomisrõõmu ja naudingut. ­Vahel nostalgilisi hetkigi.

Hoidistamisel on olnud üheks eesmärgiks kasutada kodumaiseid metsa- või oma aia vilju ning teha neid sisse nii, et nende kasutamine muudaks toiduvalmistamise kiiremaks ja lihtsamaks ning mitmekesistaks pere toidulauda.

Hoidiste retsepte jagan ka raamatutes „Tegusa pere hoidised” ja „Kodused hoidised”.

Millist suhkrut valida?

Hoidiseid sobib paksendada moosisuhkruga, mille koostisesse kuuluvad suhkur, pektiin, kaaliumsorbaat ja sidrunhape. Moosisuhkrut kulub keetmisel tavalisest suhkrust vähem ja keetmisaeg on lühem.

Moosisuhkur 1 + 3 sisaldab moosisuhkrust veidi rohkem pektiini.

Olen mooside paksendamiseks (marmelaadide ja želeede valmistamiseks) lisanud kristallsuhkrule taimset tardainet Gelierfix 2: 1, mis sisaldab kartuli- ja nooljuuretärklist, agar-agarit ja õunapektiini. 1 kg puuviljade/marjade kohta 1 pakk ­(25 g) tardainet/paksendajat, 300–500 g magustajat ja vajadusel poole sidruni mahl.

Tarretise valmistamiseks on vaja 500–700 g puuviljade/marjade kohta 300–500 g suhkrut ja 1 pk tardainet. Vajadusel lisa poole sidruni mahl.

On aeg nostalgiline tigupress sahvrist või kapinurgast välja otsida ja kasutada seda püreede valmistamiseks.

Punasesõstrapüree

•punasesõstrakobaraid koos varrega

•moosi- või kristallsuhkrut ja moosipaksendajat

Pressi punasesõstrakobarad tigupressist läbi. Pane pressi esiotsast saadud mass paksupõhjalisse keedunõusse, kuumuta keemiseni ja keeda tasasel tulel paksema konsistentsi saamiseks. Eemalda kogunenud vaht. Lisa suhkur (1 kg püree kohta 300–400 g suhkrut), soovi korral koos suhkruga moosipaksendaja ja kuumuta veel umbes 15 minutit. Eemalda uuesti vaht ja tõsta püree kuumalt steriliseeritud purkidesse, sulge õhukindlalt.

Kasutada saab seda rukki-, odra- või mannavahu valmistamisel. Jäätise, tarretise, smuutide, magusate vormiroogade ja küpsetiste või kissellide valmistamisel. Ka putrude serveerimisel.

Nipp!

Tigupressi abil saadud massist saab valmistada ka marmelaadi. Selleks kuumuta püreed paksema konsistentsi saamiseks lahtises anumas. Lisa 1 kg püreele 800–1000 g suhkrut ja jätka kuumutamist (105 kraadini). Marmelaad on valmis, kui see valgub metall-lusika pealt ühtlase lindina või tardub külmal taldrikul. Ära keeda liiga kaua! Ülekeedetud marmelaad on tume ja selle maitse halveneb. Tõsta kuum marmelaad steriliseeritud purkidesse ja lase purke veidi aega ilma kaaneta jahtuda, seejärel sulge õhukindlalt.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles