Vastuoluline riigivanem ja maksuvaba tulu

60+
Copy
Kalev Vapperi sõnul on ­purjetamine nagu maratoni­jooks ja ­maletamine korraga. Foto on tehtud „Osooni” ­salvestusel Tallinna lahel ETV 65 aasta juubelil Uku Randmaa jahi pardal.
Kalev Vapperi sõnul on ­purjetamine nagu maratoni­jooks ja ­maletamine korraga. Foto on tehtud „Osooni” ­salvestusel Tallinna lahel ETV 65 aasta juubelil Uku Randmaa jahi pardal. Foto: Ülo Josing/ERR

Kalev Vapper on terve elu eri ameteid pidanud, alustades lasteaia ahjude kütmisest kuni maailmakuulsate veinide ja parfüümide müümiseni. Nelja lapse isa ja kaheksa vanaisa on ka kohalikus poliitikas osalenud. Märtsikuiste valimiste eel kõlab ajakirja 60+ veebruarinumbris tema karm hinnang: “Kõik erakonnad teavad, kuidas võimule saada, aga siis enam ei teata, mida riigi parema tuleviku nimel ära teha.”

Päästekomitee esimees, mitmekordne peaminister, riigivanem ja esimene president Konstantin Päts on Eesti ajaloo suurkuju, kelle nimega seondub mitte ainult meie omariikluse sünd ja kuldaeg, vaid ka selle traagiline kaotus. Äsja president Alar Kariselt Valgetähe V klassi teenetemärgi saanud kunstiteadlane Anne Ruussaar avaldab Eesti Vabariigi sünnipäeva eel ajakirja 60+ veebruarinumbris meie vastuolulise riigivanema loo.

Aeg-ajalt räägitakse, et õllekõht tekib ka neil meestel, kellel üldse õllesoolikat polegi ehk nad ei joogi õlut. Mida saame teha ennetava ja toetava meditsiini seisukohast ehk kuidas inimene ise saaks ennast aidata? Kuidas probleeme ennetada, kui mingid sümptomid juba avalduvad?” Suur kõht üldiselt head ei tähenda, pigem on kindel näitaja, et nüüd tuleb oma keha aitama hakata,” kirjutab ajakirja 60+ veebruarinumbris toitumisterapeut Triin Terasmaa ja annab nõu, mida sel puhul ette võtta.

Selle aasta 1. jaanuarist tõusis vanaduspensionäri maksuvaba tulu kuni 704 euroni kuus. See on tekitanud lugejates hulgaliselt küsimusi, millele vastab Sotsiaalkindlustusameti pensionivaldkonna teenuse juht Katre Pall. Muu hulgas saab ajakirja 60+ veebruarninumbrist vastused küsimustele, kuidas maksuvaba tulu rakendub siis, kui vanaduspensionär käib tööl, millised hüvitised ja toetused veel tulumaksuga on maksustatud ja mis saab siis, kui pension ja muud tulud ei ulatugi keskmise pensionini?

Kuidas maksuvaba tulu rakendub siis, kui vanaduspensionär käib tööl, millised hüvitised ja toetused veel tulumaksuga on maksustatud ja mis saab siis, kui pension ja muud tulud ei ulatugi keskmise pensionini?

Veebruarikuus jätkab 60+ ringreisi Saaremaal Kuressaares, päikesepealinnas, sest ilmateenistuse andmetel on viimastel aastatel just Kuressaares olnud kõige rohkem päikesetunde. Mida Kuressaares näiteks talvel uudistama minna ja kus keha kinnitada, saab teada värskest 60+ veebruarinumbrist.

Mida vanemaks saame, seda aeglasemaks tundub kõik minevat. On see tõesti nii? Isegi kui on, siis millal hakkab meie aju aeglasemalt töötama ja reageerima. Hiljutise Hamburgi Ülikooli Psühholoogia Instituudi uuring üllatab ja nihutab mõningaid eelarvamus. Mil moel, saab samuti lugeda 60+ veebruarinumbrist.

Meditsiiniteaduste doktori Rando Porosk ja meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer tutvustavad 60+ lugejale maailma igast regioonist mitme riigi toitumisjuhiseid ja kirjutavad, et ka Lõuna-Ameerika riigid soovitavad juua vett ja soolatopsi laualt ära panna.

Ajakirja 60+ veebruarinumbris jätkavad professor Mihkel Zilmer ja Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert Tagli Pitsi sarja hädavajalikest vitamiinidest. Seekord tuleb juttu B6-vitamiinist.

Veresuhkru kõikumine pole probleemiks ainuüksi diabeedi korral, selle liiga kiire tõus ja langus mõjutavad ka terve inimese enesetunnet isegi siis, kui kõikumine jääb normaalse vahemiku piiresse. Veresuhkru stabiliseerimine on tähtis nii kaalulangetamisel kui normaalkaalu säilitamiseks, aga ka üldise tervise toetamiseks: energiataseme tõstmiseks, hormoonide ja emotsioonide tasakaalustamiseks. Ajutegevus on samuti seotud veresuhkru tasakaaluga. Diabeedi korral on aga veresuhkru tasakaalustamine eriti tarvilik. Kokk ja Diabeedikooli kogemusnõustaja Maire Vesingi annab veebruarinumbris retsepte, mis aitavad veresuhkru tasakaalus hoida.

60+ ajakirjast ei puudu ka kolumn. Lahendamist ootab loomulikult ka suur ristsõna.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles