Joel Starkopf: teise tõhustusdoosi peaks eakatele tegema kohe

BNS
Copy
Kliinikumi teadus- ja arendustegevuse juht professor Joel Starkopf.
Kliinikumi teadus- ja arendustegevuse juht professor Joel Starkopf. Foto: Margus Ansu

Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liikme professor Joel Starkopfi sõnul on teine tõhustusdoos eakatele vajalik ning selle tegemisega peab alustama kohe.

Juulikuus kogunenud Tartu Ülikooli Kliinikumi kriisimeeskond arutas järgmisi samme tulenevalt kiirelt kasvavast COVID-19 levikust ja haiglaravi vajadusest. Ühe lahendusena nähakse immuunsuse taastamist teise tõhustusdoosiga.

Starkopfi sõnul teeb olukord murelikuks. „Sarnaselt kahele eelmisele aastale kasvab COVID-19 levik ja haigestumus suve teises pooles. Kliinikumis viibivate COVID-19 patsientide arv ei ole veel sundinud meid tavapärast ravitöö korraldust muutma, kuid oleme sellele väga lähedal. Viimase kahe nädalaga on COVID-19 tõttu haiglaravi vajavate patsientide arv suurenenud poole võrra,“ rääkis Starkopf.

Kliinikumis on kolmapäevase seisuga ravil 29 COVID-19 patsienti. Professor toob välja, et nii nagu ka mujal Eestis on umbes pooltel patsientidel COVID-19 haigus kaasuvana ehk lisaks oma põhihaigusele. „Märkasime seda muutust juba eelmisel aastal ning usume, et siin omab mõju elanikkonna vaktsineeritus, mis võimaldab põdeda haigust kergemalt. Samas on COVID-19 põhihaigusena jätkuvalt väga raske haigus ning seda ennekõike vaktsineerimata ning riskirühma kuuluvatele inimestele,“ lausus Starkopf.

Eestis on tõhustusdoosi saanud vaid 56 protsenti üle 80-aastastest inimestest. 70–79-aastaste vanuserühmas on osakaal 63 protsenti, 60–69 vanusrühmas 54 protsenti.

Ta kinnitas, et riskirühma kuuluvad esiteks üle 60-aastased inimesed ning teiseks kaasuvate haigustega inimesed sõltumata vanusest. „Teame ju kõik, et uue laine tulekuga on ennekõike ohustatud eakad inimesed. Eestis on tõhustusdoosi saanud vaid 56 protsenti üle 80-aastastest inimestest. 70–79-aastaste vanuserühmas on osakaal 63 protsenti, 60–69 vanusrühmas 54 protsenti. See tähendab, et märkimisväärne arv riskirühma kuuluvaid ei ole veel parimal viisil kaitstud. Kliinikumi erialainimeste seisukoht on, et teine tõhustusdoos eakatele on väga vajalik ja põhjendatud ning nendega tegemisega peab alustama kohe, mitte ootama sügise saabumist,“ rõhutas professor.

Tartu Ülikooli Kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse direktor Matti Maimets täiendas öeldut, märkides, et teadusuuringutest ilmneb, et vaktsineerimine ja haiguse läbipõdemine annavad kaitse kolmeks kuni kuueks kuuks. "Seejärel, pärast läbipõdemist või vaktsineerimist, on vajalik teha uus vaktsiinidoos. Vaktsineerimine vähendab nakatumist ja haigestumist küll lühiajaliselt, kuni kuus kuud, kuid hoiab ära raske haiguse ja surmajuhtumid märksa pikema aja vältel," ütlrs Maimets.

"Kõikide inimeste vaktsineerimine teise tõhustusdoosiga pidurdab epideemia arengut nii palju, et muu plaaniline haiglaravi saab toimuda tõrgeteta. Lisaks vähendab see oluliselt raske haigestumise ehk haiglasse sattumise ja intensiivravi vajaduse tõenäosust,“ selgitas doktor Maimets.

Ta toonitas, et endiselt on oluline mõista ka kogukondlikku vastutust: „Peame kaitsema esmalt oma vanavanemaid ja teisi eakaid, sealjuures erilise tähelepanu all peavad olema hooldekodude elanikud, ning ka iseend ja teisi lähedasi. Vaktsineerimine on jätkuvalt parim ja lihtsaim viis minna sügisele vastu ning anda oma panus, et tagada piisav immuunsus COVID-19 vastu ja hoida ühiskond avatuna,“ sõnas Maimets.

Kliinikumi vaktsineerimismeeskonna koordinaator Tiina Teder ütles, et vaktsineerimismeeskond ootab kõiki soovijaid vaktsineerima alates 1. augustist 2022 juba tuttavates asukohtades – L. Puusepa 8 peamajas ning Kvartali kaubanduskeskuses.

„Vaktsineerimise vastuvõtuajad on broneerimiseks avatud üleriigilises digiregistratuuris juba praegu, lisaks helistades vaktsineerimise etteregistreerimise telefonil 731 7200 esmaspäevast reedeni kell 8–16 ning augustist on võimalik vaktsineerimine ka mugavalt ette registreerimata. 1. augustist avame ka elanikkonnale mõeldud infotelefoni 731 7200, mille eesmärk on pakkuda vaktsineerimisealast nõustamist ja informatsiooni nii kliinikumi patsientidele kui teistele huvilistele. Telefonile vastavad esmaspäevast reedeni kell 16:00–18:00 vaktsineerimismeeskonna õed,“ tutvustas Tiina Teder.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles