Tähtis number seitse
Valvsaks tasuks professori sõnul muutuda, kui preparaadis on põhjendamatult palju taimseid komponente. „Jätke meelde number seitse. Niipalju, kui on päevi nädalas, võiks ühes toimivas taimravipreparaadis olla maksimaalselt komponente. Kuus on veel parem. Üle seitsme pole mõistlik, sest igal komponendil on spetsiifiline toime ja üheskoos ei pruugi need olla üldse nii efektiivsed, kui tootja lubab.”
Euroopa ravimiamet jagab ravimtaimed nelja rühma: esmalt tõenduspõhiselt kasutatavad, siis traditsiooniliselt kasutatavad. Kolmandas grupis võib võimalik kahju ületada võimaliku kasu ning neljandale grupile pole veel hinnangut antud.
Mahuka „Eesti ravimtaimede” kahes köites käsitletud 120 ravimtaimest on
tõenduspõhiseid vaid kuus (purpur-siilkübar, liht-naistepuna, harilik paakspuu, harilik lina, harilik palderjan ja paju liigid), traditsiooniliselt kasutatavaid 56 ning halva kasu-kahju suhtega on neli liiki (harilik maikelluke, harilik kalmus, harilik kikkaputk, vereurmarohi).
„Tavameditsiin ründab haiguse tekitajat, ravimtaimedel põhinev püüab tugevdada isetervendavat jõudu organismis, et haigusest jagu saada. Ravib tervikut,” räägib Holistilise Herbaatika ja Fütoteraapia Kooli eestvedaja, taimetark ja herbaatik, Metsamoor Irje Karjus. „Kui isetervendav jõud ehk immuunsus on tugev, saab organism haigusega hakkama.”
Karjus soovitab koduapteeki varuda vähemalt viis kodumaist tugevatoimelist ravimtaime: ahtalehise põdrakanepi, hariliku angervaksa, hariliku raudrohu, naistepuna ja kõrvenõgese.