Digiregistratuuris alustas tööd nutikas arstiaja leidja

Copy
Klaviatuur.
Klaviatuur. Foto: URMAS LUIK/PRNPM/EMF

Üleriigilises digiregistratuuris avati uus Ajaleidja lahendus, mis hakkab inimesele ise arsti vastuvõtuaegasid otsima, esialgu otsib Ajaleidja eriarsti vastuvõtuaegasid viie raviasutuse kuuele kõige suurema nõudlusega teenusele.

"Kui varem võis eriarsti juurde aja leidmiseks kuluda nädalaid, sest aegu tuli pidevalt ise otsimas käia, siis nüüd saab inimene lihtsalt sisestada Ajaleidjasse oma eelistused ja nutikas e-lahendus asub kohe sobivaid aegu tema eest otsima," rääkis Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse tervisetalituse juht Tõnis Jaagus.

Kui sobiv aeg on leitud, saadab Ajaleidja inimesele SMSi ja e-kirja. Pakutud vastuvõtuaja kinnitamiseks või ajast loobumiseks tuleb vastata 24 tunni jooksul SMS-iga või digiregistratuuris.

Ajaleidja idee sündis 2020. aasta avaliku sektori innovatsiooni programmis. "Kasutajatega rääkides kinnistus mõistmine, et arstiaegade leidmine on inimestele suur mureallikas," ütles Innovatsioonitiimi projektijuht Merilin Truuväärt. "Uus lahendus vähendab ajakulu ja muret vastuvõtuaegade otsimisel."

Tervishoiu korraldajatele annab e-lahendus senisest parema ülevaate ravivajadusest erinevatel erialadel. "Ajaleidja annab meile hoovad hinnata, millises mahus, millistes piirkondades ja erialadel on katmata ravivajadus ning seeläbi ka raviteenuste rahastamist täpsemini suunata," rääkis Eesti Haigekassa partnersuhtluse osakonna juhataja Marko Tähnas.

Ajaleidjat katsetatakse 2022. aastal viie raviasutuse kuue erineva teenusega, et analüüsida lahenduse tulemuslikkust ja selgitada välja võimalikud kitsaskohad. Ajaleidja otsib vastuvõtuaegasid esialgu Põhja-Eesti regionaalhaigla, Tartu ülikooli kliinikumi, Ida-Tallinna keskhaigla, Medicumi ja Medita kolmel erialal – endokrinoloogi vastuvõtt, kardioloogi vastuvõtt ning naha- ja suguhaiguste arsti vastuvõtt.

2023. aasta alguses otsustatakse koostöös raviasutuste ja huvigruppidega järgmised sammud. Kui lahendus ennast õigustab, laiendatakse seda järgemööda järgmistele erialadele ning asutustele.

Ajaleidja sündis avaliku sektori innovatsioonitiimi, sotsiaalministeeriumi, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse ja tervisekassa koostöös, tuginedes tervise infosüsteemi andmetele. Idee arendamisse on andnud olulise panuse raviasutused ja süsteemi arendaja Kodality OÜ.

Tagasi üles