Tartu Ülikooli biofarmaatsia nooremlektor Kersti Tederi sõnul saab ravimeid kehas peaaegu igale poole manustada, kuid kõige tavalisemad neist on mõistagi suukaudsed ravimid, millest omakorda kõige levinumad on tabletid.
Just tavalistest tablettidest kõik alguse saigi – võeti pulber, pressiti see kokku ja inimene sai selle alla neelata. „Kuna aga kõikidest pulbritest tablette pressida pole üldse lihtne, tuli välja mõelda muid lahendusi,“ sõnas ta.
Mitte ükski ravim ei koosne ainult toimeainest, vaid sinna pannakse alati juurde ka teisi aineid. See aitab tabletil imenduda, näiteks kui peame manustama ühe milligrammi toimeainet, siis on see üksi liiga väike kogus käitlemiseks. Samuti kasutatakse ka täiteaineid, et tablett suuremaks teha.
Tablette on erisuguseid
Tänapäeval mõeldakse aga järjest rohkem sellele, kuidas teha tablette mitmekülgsemaks. Kodusest apteegist võib leida nii tavalisi, lahustuvaid kui ka kaetud tablette. Peale selle on olemas pikendava toimega ja viivitatud vabanemisega tabletid.
Kui on soov ravimit lihtsamini manustada, on kasu lahustuvatest tablettidest. „Mõnikord on tableti neelamine hästi ebamugav, aga kui saame sellest teha lahuse, on seda parem alla juua,“ lausus Kersti Teder.
Kate lahustub alles siis, kui tablett jõuab peensoolde, kus seedetrakti keskkond muutub aluselisemaks.
Tihtipeale on ravimi toimeaine ise väga ebameeldiva maitsega. Siis aitab tabletil olev kattekiht halba maitset peita ja me ei tunne seda. „Samuti pannakse tabletile sageli kate, mis ei lahustu happelises keskkonnas, näiteks maos. Kate lahustub alles siis, kui tablett jõuab peensoolde, kus seedetrakti keskkond muutub aluselisemaks. Senikaua on tableti toimeaine happe eest ilusti kaitstud,“ rääkis nooremlektor.