Vaevusi saab leevendada eri viisidel
Naistearsti sõnul tuleks enesetunde parandamist alustada elustiili muudatustest. „Soovitatav on hoida toas jahedamat temperatuuri ning riietuda kihiti, et kuumahoo ajal oleks võimalik midagi seljast võtta. Piirata võiks kuumade jookide, alkoholi ja karastusjookide tarvitamist. Sporti tuleks teha mõõdukalt, positiivne mõju on näiteks meditatsioonil ja joogal,“ rääkis Aluri.
Toiduvalikust rääkides soovitab arst oma menüüsse lisada sojaubadest tehtud toite. „Soja on taimsete östrogeenide ehk isoflavoonide allikas. On leitud, et soja tarvitamine võib üleminekuea vaevusi vähesel määral leevendada. Lisaks on sellel positiivne toime südame-veresoonkonnale ja luude tugevusele,“ kommenteeris Aluri.
Kui elustiilimuudatused ei aita, siis järgmiseks tasub proovida käsimüügiravimeid, mis sisaldavad taimset östrogeeni. „Nende preparaatide koostises võib olla soja, aasristik, salvei, linaseemned ja kobar-lursslill. Soja ja aasristik sisaldavad suures kontsentratsioonis isoflavoone. Salveiekstrakt aitab higistamise vastu, linaseemneekstakt on kasulik südame-veresoonkonnale ja seedeelundkonnale,“ selgitas Aluri.
Kui ka sellest pole abi, tuleb pöörduda arsti poole, kes võib naisele määrata hormoonasendusravi. „Kuna hormoonasendusravil on oma riskid, on vaja kindlasti enne naistearstiga konsulteerida. Kuna kaebused on tingitud östrogeeni taseme langusest, siis sisaldavadki ravimid just seda hormooni. Kui naisel on emakas alles, siis kasutatakse östrogeeni ja progesterooni sisaldavaid ravimeid, kui aga emakas on mingil põhjusel eemaldatud, võib tarvitada ainult östrogeenipreparaate. Viimaseid on saadaval nii tableti, geeli, plaastri kui ka nahaspreina,“ kommenteeris naistearst.
Üleminekueaga seotud kaebusi leevendav hormoonasendusravi kestab esialgu paar-kolm aastat. „Siis tehakse ravimite võtmisesse paus ja vaadatakse, kas kaebused tulevad tagasi. Kui ei tule, ei ole ravimit enam vaja võtta. Küll aga tasub teada, et kui östrogeeni kaitsev toime lõpeb, tõuseb naiste südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise risk ning luude hõrenemise risk. Et vältida luumurdude teket, soovitatakse regulaarselt juurde võtta kaltsiumi ja D-vitamiini,“ soovitas Aluri.