Kas pärilikkus on ka pika ea puhul abiks olnud?
Ema elas 85aastaseks. Isa oli kirglik suitsetaja, lahkus kopsuvähiga seitsmekümneselt. Mina üritasin esimest ja viimast korda suitsetada nelja-aastaselt. Keerasin ajalehest endale pläru, aga põletasin näpud ära. Sellest aitas kogu eluks.
Milline su päevakava praegu välja näeb?
Peamiselt loen, kuulan raadiot, põhiliselt Kukut, vaatan televiisorit, enamjagu Kanal 2. Minu meelest on see teistest sisukam. „Aktuaalset kaamerat” vaatan ka muidugi. Näen seal sageli Ragnar Kondi, kelle esimese fotoloo ma valvetoimetajana pärast teksti vähest kohendamist eetrisse lasin. Kond käis siis veel 7. klassis. Ja koostan küsimusi Kuku Raadio „Tarkade klubile” ning Vikerraadio „Mnemoturniirile”.
Loed palju?
Ma ei loe juturaamatuid. Ikka ajakirju ja teaduslikke raamatuid, kust midagi kõrva taha panna. Tuleb tähelepanelik olla, siis saad ka hea küsimuse.
„Kuule, Ellen!”, hüüab Arne teise tuppa abikaasale: „Palju mul neid auhinnaraamatuid saate parima küsimuse eest on?” Vastuseks kuuleme 40.
Kui Mart Ummelas „Mnemoturniiri” juhtis, siis kirjutas tarkade klubi sisse ka oma autogrammid. Hiljem pole seda enam tehtud. Näiteks küsimus: „Millal toimus Eesti Vabariigis esimene rahvaküsitlus?” (Raputan pead.) Esimene rahvaküsitlus oli 1923. aastal, küsiti, kas taastada algkoolis usuõpetus.
Praegu meil rahvaküsitlusi ei taheta millegipärast korraldada.
Kaks parimaks tunnistatud küsimust tuli hetkel meelde: „Kuidas täiendas 12aastane Usbeki tütarlaps puuvillakoristuse töövõtteid, et Stalin talle sotsialistliku töö kangelase kuldtähe andis?” Vastus: tüdruk hakkas koristama puuvilla kahe käega korraga. Teine: „Mis on Eesti metsades leiduv kõige kallim tooraine, mille kilo hind ulatub 120–460 euroni?” Vastus: puude külge kasvav pahk.