Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia teadur Uku Haljasorg, kui mõtlen küsimustele, mis mul ja teistel seoses vaktsineerimisega on, siis enamasti tulenevad need sellest, et me ei tea, kuidas vaktsiinid toimivad ja miks võivad tekkida kõrvalmõjud.
Sageli, ja tegelikult olen ise ka seda teinud, pannakse kõik mõjud kõrvalmõjude nime alla. Vaktsiini mõte on tekitada kehas immuunvastus ja esimese vastusena üks immuunsüsteemi haru lihtsalt piltlikult öeldes lajatab: tekib palavik, väsimus, liigesevalud. See on kaasasündinud immuunsüsteem, mis reageeribki kõigele võõrale, mis väljast tuleb.
Kui tekib paaripäevane palavik, siis tegelikult ei lähe see kõrvalnähuna arvesse – see on immuunvastus, mida tegelikult ongi oodata. Esimeste päevade palavik annab väga hea aluse immuunmälu tekkeks. Samas ei ole siiamaani leitud, et need, kellel palavikku, peavalu vms ei teki, oleks kuidagi kehvemini kaitstud.
Haigestumisega on täpselt samamoodi: esimese hooga tekib meil palavik ja siis pisut hiljem tulevad järele immuunsüsteemi teiseks harud.
Nii et tegelikult see näitab, et vaktsiin toimib?
Jah, täpselt. Kui rääkida kõrvalmõjudest, siis kõige tuntum kõrvalmõju on tromboos, mida seostatakse AstraZeneca, Sputniku ja Johnson&Johnsoni vaktsiiniga, kuid see on ääretult haruldane: neli juhtu miljoni kohta või isegi vähem.
Minu arvates on tegelikult praegu väga hea võimalus vaktsineerimist teha, sest inimesed teavad tromboosiohust palju. Kui nad näevad, et neil kestavad nähud neli-viis päeva, selg või üks jalg hakkab valutama, oskavad nad kohe pöörduda perearsti poole. Tromboosiohtu on tegelikult lihtne tuvastada, selle jaoks on olemas test ning kui on tekkinud valed antikehad, on selle jaoks ravi olemas. Aga seda ohtu tuleb märgata.