Elanikkonna vananemise ja kaasuvate haiguste, sealhulgas uute haiguste (nt COVID-19) tõttu võib tulevikus paremate ravitulemuste saavutamine keerukamaks osutuda. Seetõttu on haigestumise ennetus ja koostöö eri osapoolte vahel väga oluline.
Kui infarkti ravikvaliteet sõltub suures osas tervishoiust, siis haiguse ennetamiseks saab inimene ise palju teha.
Infarkti riski saab vähendada muutes harjumusi ja eluviisi
Liikumine on vajalik südamele, kehale ja vaimule. Regulaarne mõõdukas füüsiline koormus on kasulik “hea” kolesterooli taseme suurendamiseks ja vererõhu langetamiseks, samuti aitab liikumine vähendada vaimseid pingeid ja stressi ning reguleerib kehakaalu. Liigu südame heaks.
Südametervise toetamiseks tuleks hoida kehakaal kontrolli all. Sööma peab mitmekesiselt ja tasakaalustatult – eelkõige suurendada köögiviljade, marjade, täisteratoodete, kala, pähklite-seemnete osakaalu oma menüüs ning vähendada nende toitude söömist, milles on rohkelt küllastunud rasvhappeid, soola ja/või lisatud suhkruid. Täpsemaid soovitusi mitmekesiseks toitumiseks leiab toitumine.ee lehelt.
Suitsetamine üheski vormis ei käi kokku südametervise hoidmisega. Suitsetaja risk haigestuda südame- ja veresoonkonna haigustesse on 2-4 korda kõrgem kui mittesuitsetajal. Nõuandeid nikotiinist loobumiseks vaata veebilehelt tubakainfo.ee
Alkoholitarvitamisel tuleb jääda mõõdukaks ja kehtib põhimõte, et vähem on parem. Regulaarse alkoholitarvitamise tervisemõjud kumuleeruvad aja jooksul ning see võib mõjutada paljude krooniliste haiguste (sh südame- ja veresoonkonna haigused) väljakujunemist. Alkoholitarvitamise madala riski piiridega saab tutvuda veebilehel alkoinfo.ee
Krooniliste haiguste (nt diabeet, hüpertensioon, düslipideemia) esinemisel on oluline järgida ravisoovitusi.
Arvestades kaugtöö olulist suurenemist, on TAI tervisekalendri südamekuu teemaks tasakaalustatud toitumine ja liikumine kodukontoris töötamise korral ning kuidas liikumiseesmärke saavutada vähema vaevaga.