Tõepoolest, mõni probleem võib vanusega süveneda. Näiteks söögitoru lahisonga esineb küpsemas eas inimestel rohkem. Söögitoru lahisonga puhul venitub vahelihases söögitoru jaoks olev mulk liiga avaraks, nii et jääb ruumi mao ülaosa sopistumiseks rindkereõõnde. See ei lase ka söögitoru alumisel sulgurlihasel enam korralikult sulguda ja tekibki refluks.
Refluksi teket soodustavaid faktoreid on mitu, arvesse tuleb nii toit kui elustiil, aga ka tarvitatavad ravimid. Näiteks ülekaal, rasvase toidu liigne tarbimine, gaseeritud joogid, rohke söömine enne uinumist või pikali heitmist, sagedane tegevus kummargil asendis, sagedane suurte raskuste tõstmine ning teatav mõju võib olla ka vürtsikal toidul, šokolaadil või piparmündil.
Kas mõni ravim või haigus mängib siin ka rolli?
Mitmed ravimid võivad provotseerida refluksisümptomeid, mõjuda söögitoru limaskestale ohtlikult või lõõgastada söögitoru alumist sulgurlihast: kaltsiumikanali blokaatorid, nitropreparaadid, mittesteroidsed põletikuvastased ravimid, sealhulgas aspiriin, rahustid, teofülliin jne.
On ka haigusi, mis soodustavad refluksi teket, õnneks ei kuulu need sageli esinevate haiguste hulka. Näiteks söögitoru kahjustumine harva esineva sidekoehaiguse sklerodermia (kõvanahksus, tundmatu tekkepõhjusega haigus, mis haarab sidekudet, liigesepindasid, siseorganeid ja väikseid veresooni) korral ja maost toidu läbipääsuhäiret põhjustavad probleemid – maovähk, maolukuti stenoos ehk ahenemine läbipõetud haavandi tüsistusena jne.
Kas see häda on mööduv?
Refluksisümptomid võivad mööduda, kuid sageli ilmuvad need mõne aja pärast uuesti, enamasti on tegemist kroonilise vahelduva kuluga probleemiga. Kui refluksisümptomid tekivad esmaselt raseduse ajal, on see sageli füsioloogiline nähtus ja raseduse lõppemisel taastub tavaliselt endine normaalne olukord.