Telesaates hakatakse seenioride ning tehnoloogia vahele silda looma

maaelu.postimees.ee
Copy
"Prillitoosi" saatejuht Reet Linna.
"Prillitoosi" saatejuht Reet Linna. Foto: ERR

4. oktoobril alustab uut hooaega ETV saade «Prillitoos», mis sisaldab tänavu koos Teliaga sündinud kümneosalist nutiabi rubriiki seenioridele.

Sügishooajal jõuab kümnes järjestikuses «Prillitoosi» saates eetrisse seenioridele mõeldud nutiabi rubriik, mis keskendub valdavalt sülearvuti kasutamisele. Värskes rubriigis saab lähemalt tuttavaks sülearvuti endaga, samuti õpetatakse, kuidas näiteks oma lähedastega videokõne teel suhelda, fotosid saata ja salvestada või hoopis internetipangas makseid teha. Loomulikult jagatakse õpetusi ka internetis turvaliselt liiklemise kohta, et hoiduda võimalikest ohtudest, mis kübermaailmaga sageli kaasas käivad. 

«Meil on väga hea meel, et «Prillitoosi» meeskond oli nõus Teliaga koostööd tegema, et püüda vähendada ühiskonnas üheks valupunktiks kujunenud digilõhet, kasvõi pisut. Me seisame fakti ees, et rahvastik vananeb ning see trend järjest kasvab. Näiteks prognoositakse 2035. aastaks, et Eestis on iga neljas inimene vanem kui 65 eluaastat. Kuigi väga paljud seeniorid on huvitatud tehnoloogiaga paremini sinasõbraks saama, tuntakse jätkuvalt puudust toest, kes informeeriks ja õpetaks juba tänaseks loodud lahendusi kasutama. Siiralt loodan, et käivitatud nutiabi rubriik hakkab täitma just selle abimehe rolli,» lausus nutiabi rubriigi toimetaja ning Telia Eesti PR projektijuht Karl Gustav Adamsoo.  

Idee sündis konkreetsest vajadusest. Koroonaviirus pani eelkõige just eakad inimesed olukorda, kus lähedastega suhelda või raamatukogusse uusi raamatuid tooma minna ei saanud ning päevad kippusid olema ühetaolised. 

«Idee sündis konkreetsest vajadusest. Koroonaviirus pani eelkõige just eakad inimesed olukorda, kus lähedastega suhelda või raamatukogusse uusi raamatuid tooma minna ei saanud ning päevad kippusid olema ühetaolised. Ka olmeprobleemid, mida nooremad lahendavad arvuti abil, muutusid keeruliseks. Paljudel eakatel on kodus arvuti, kuid oskus seda kasutada on piiratud. Sain teada, et kevadel lõpetas Karl Gustav Tartu Ülikooli, tema uurimisteemaks oli seenioride digipädevus. Oma lõputöö tarbeks tuli Karl Gustavil uurida põhjalikult eakate arvutikasutamise oskust, taset, vajadust ja ka võimet uusi teadmisi omandada. Tänu temale saigi uue rubriigi tegemine võimalikuks,» lausus ERRi produtsent Ene-Maris Tali.  

«Kümme teemat ehk saatelõiku ongi valitud nii, et seeniorid saaksid selgeks arvuti kasutamise olulised reeglid ning oskaksid teha konkreetseid toiminguid alates info otsimisest kuni pangamakseteni välja. Räägitakse selges ja lihtsas arvutikeeles, nutimaailmas kasutatavate mõistega, sest need tuleb lihtsalt omandada. «Prillitoosi» kümme teemat on hea põhi, et arvuti pakutud võimalusi rohkem kasutada,» lisas Tali.       

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles