60+ uuris II pensionisamba eelnõu ühelt arhitektilt, Rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna nõunikult Kertu Fedotovilt, mida oleks kõige õigem ette võtta pensionieelikutel ehk 55aastastel ja vanematel veel tööealistel ning kohe pensionile jäävatel inimestel.
Rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna nõunik Kertu Fedotov, kui ma võtan II pensionisambasse kogunenud raha välja varem, kas ma kaotan siis põhipensionist sadakond eurot või mitte?
Eelnõu lubab II sambast pensionile minna kuni viis aastat enne riiklikku vanaduspensioni ikka jõudmist (nimetame seda siin edaspidi II samba pensionieaks). Raha väljavõtmine II samba pensionieas on soodsam kui selle kohe väljavõtmine. Kohesel väljavõtmisel tuleb tasuda summalt tulumaks 20 protsenti, v.a siis, kui inimene suunab selle raha oma isiklikule pensioni investeerimiskontole. Kui raha võetakse välja II samba pensionieas, on maksumäär 10 protsenti, pika pensioniplaani korral (eluaegne pension või oodatava elueaga jagatud tähtajaline pension) ei maksustata väljamakseid üldse.
II sambast raha varem väljavõtmine ei mõjuta inimese I samba pensioni ehk teie küsimuses nimetatud põhipensioni. I samba pensioni suurus sõltub küll osaliselt ka II samba sissemaksetest, kuid väljamaksetest ei sõltu. Seega kui räägime inimestest, kes jõuavad kohe II samba pensioniikka, siis nende I samba pensioniõigused on suuresti juba välja kujunenud ja II samba pensioni väljavõtmise aeg tema I samba pensioni suurust enam ei mõjuta.
Kui inimene töötab veel edasi, siis sellel on väike mõju täiendavatele I samba pensioniõigustele (4 protsenti sotsiaalmaksust, mis varem läks II sambasse, laekub nüüd I sambasse), kuid see mõju ei ole suur.