E, 30.01.2023

Mõned jõulukingitused võib ära ka süüa

Sirje Rekkor
Mõned jõulukingitused võib ära ka süüa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Miks mitte just sel aastal lähedasi ja sõpru üllatada kingitustega, mille meisterdamisega ise hakkama saame ja mis pühade ajal maitsemeeli hellitavad. Veel toredam oleks, kui kingitusi ka kaunistustena jõulukuusele, uksele või aknale saaks riputada.
Miks mitte just sel aastal lähedasi ja sõpru üllatada kingitustega, mille meisterdamisega ise hakkama saame ja mis pühade ajal maitsemeeli hellitavad. Veel toredam oleks, kui kingitusi ka kaunistustena jõulukuusele, uksele või aknale saaks riputada. Foto: Kristjan Teedema

Kõik naturaalne, oma- ja käsitsitehtu on praegu väga moes ning saab kindlasti väärilise vastuvõtu osaliseks. Need, kel tahtmist ja aega enne jõule perele või sõpradele-tuttavatele jõulukingituseks söödavat valmistada, pakuvad koos kauni kingitusega kindlasti ka meeldiva maitseelamuse.

Jõulupühade ootuses mõtiskleme alati selle üle, kuidas lähedasi ja sõpru kingitustega rõõmustada. Laste ja nooremate sugulastega pole probleemi, neile on kogu aeg ja kõike vaja ja tavaliselt oskavad nad kohe öelda, mida kingituseks ootavad. Kui see rahaliselt just liiga suur põnts pole, ongi oodatu poeskäigu järel olemas.

Eakamate lähedaste ja sõpradega on lugu keerulisem. Kõik vajalik on pika elu jooksul juba soetatud või kingiks saadud ja mõttetud vidinad enam rõõmu ei valmista. Nii olemegi iga aasta lõppedes keerulise probleemi ees, mida küll kinkida. Olgem ausad, mõnikord on see lausa paras peavalu ega lase jõulutunnetki täiel rinnal nautida.

Kingime maitseelamusi

Viimasel ajal on hakatud üha enam elamusi kinkima. Inimest rõõmustab alati, kui tema peale on mõeldud, aega ja vaeva kulutatud ja just talle mõeldud käsitöö valmis meisterdatud. Kui ka veel maitseelamuse lisaks saab, on tegu väga väärtusliku kingitusega.

Miks mitte just sel aastal lähedasi ja sõpru üllatada kingitustega, mille meisterdamisega ise hakkama saame ja mis pühade ajal maitsemeeli hellitavad. Veel toredam oleks, kui kingitusi ka kaunistustena jõulukuusele, uksele või aknale saaks riputada. Loodan, et pole oma ideede pakkumisega hilja peale jäänud, sest kohe-kohe on kolmas advent ukse ees. Aga ehk on just see nädalavahetus õige aeg, et näiteks koos lapselastega kingituste meisterdamisele pühenduda.

Piparkoogid kodu kaunistamiseks või kinkimiseks

Näiteks võiks mõelda piparkoogikaunistuste peale. Võimalusi oma loomingulisuse rakendamiseks on nende meisterdamisel lõpmatult palju. Kui oleme suurema laari piparkoogitainast külmikusse valmis pannud või poest toonud, tuleb ainult fantaasiale vaba voli anda ning kaunid jõuluteemalised figuurid ja kompositsioonid ehivad peagi kodu ning sobivad suurepäraselt kinkimiseks. Kujundeid võib välja mõelda väga erinevaid, traditsioonilised on südamed, saapakesed, tähekesed, jõulukellad, aga piirid seab vaid fantaasia.

Kaunistamiseks saab kasutada võõpa, värvilist kaunistussuhkrut, koogikaunistusi, pähkleid, mandlilaaste, kookoshelbeid, šokolaadinööpe, kummikomme või kõiki loetletud kaunistusi korraga. Piparkoogitainast kaunistuste-kingituste valmistamiseks soovitan varuda ikka nii kaks kilo tainast, siis jätkub lahedalt mitme idee teostamiseks.

Auguga piparkoogisüdamete jaoks, mida saab riputada uksele, aknale, seinale, kuusele, tuleb esmalt valmistada sobivas suuruses šabloon. Tee šabloonid küpsetuspaberist, siis saad neid korduvalt kasutada ja need ei kleepu tainale.

Dekoratiivne on, kui piparkoogisüdamed on üsna suured, läbimõõduga 12–15 cm. Kenamad näevad välja sellised pontsakad südamed. Kui šablooniga rahul oleme, tuleb piparkoogitainas jahusel laual lahti rullida, kuid mitte väga õhukeseks, ja terava noaga šablooni servi järgides südamed välja lõigata. Augu saab teha väikese metallvormiga või muu käepärase vahendiga, näiteks õunasüdamiku eemaldajaga. Auk peab olema nii suur, et see kinni ei küpseks. Selle vältimiseks võib enne ahju panemist augukestesse väikesed küpsetuspaberist rullikesed keerata. Määrime ja küpsetame piparkooke nagu ikka.

Enne kaunistamist jahutame täiesti maha. Sõpru rõõmustab kindlasti, kui olete neile nimelised piparkoogid meisterdanud. Kaunistatud piparkoogisüdametel laseme korralikult kuivada ja riputame need siis laiema punase, rohelise, kuldse või näiteks rahvariidepaelaga ühte südamlikku kohta. Väiksemaid südameid sobib kuuse otsa riputada. Kingituste jagamise aegu saab neid siis sealt noppida.

Auguga piparkoogisaapad, mida samuti mitmele poole riputada saab, tuleks valmistada üsna suured, kõrgusega 20–25 cm. Ka nende jaoks joonistame esmalt šablooni ja edasi toimetame, nagu ülal kirjeldatud. Ja ikka tuleb riputamiseks ka auk või kaks igale saapale ülemise serva sisse teha. Võib muidugi teha ka väiksemaid saapaid kuuse otsa riputamiseks. Kui tahame, et saabas veidi nurga all ripuks, nihutame augu asukohta ülemises servas veidi keskkohast kanna poole. Eri suuruse ja kujuga piparkoogitainast jõulukellasid saab teha täpselt samamoodi nagu südameid ja saapaid. Piparkoogitähed näevad samuti kaunid välja. Nendegi suurus peaks olema 15 cm ringis. Võib meisterdada ka ingleid, päkapikke, jõuluvanasid ja muid kujundeid. Tegemisõpetus ikka sama, mis südametelgi.

Piparkoogikuuske saab koos lastelastega ehtida

Nüüd veidi keerukamate piparkoogikujundite juurde, mida valmistatakse aluse peale detaile kokku kleepides. See on juba märksa töömahukam ja aeganõudvam, aga tasub kindlasti vaeva ja on lõbus ühistegevus. Näiteks võib teha piparkoogikuusekesi. Selleks saab näiteks poest soetada kuusekujulise piparkoogivormi.

Pooled kuusekesed tuleb aga enne ahju panemist pikuti pooleks lõigata, et hiljem saaks ruumilise kuuse kokku kleepida. Võib ka ise soovitud suurusega kuusekujulise šablooni joonistada, lõigata neid välja kaks tükki, millest üks omakorda pikuti pooleks lõigata. Iga terve kuusekese juurde tuleb küpsetada jällegi kaks poolikut, ning detailid seejärel pärast jahtumist suhkruga kahele poole kuuske kleepida. Võib teha ka kolm poolikut kuusešablooni ja nende järgi küpsetatud detailid kokku kleepida. Samuti võib piparkoogikuusekese kokku panna eri suurusega küpsetatud piparkoogitähekestest, mis peale kaunistamist üksteise peale kleebitakse.

Märksõnad
Tagasi üles