Harrastajad, aga ka juba kogenenumad sportlased kipuvad treeningutega sageli üle pingutama, mispärast muutuvad nende lihased valulikuks ja põletikuliseks. Külli Tederi sõnul võivad siinpuhul aidata oomega-3 rasvhapped, mis toetavad liigeste liikuvust, aitavad vähendada liigeste jäikust ja leevendada ületreenimise tagajärgi. Samuti arvatakse, et need võivad vähendada põletikulist protsessi. Teder lisas, et sportimisel võiks meeles pidada, et oma liigeseid tuleb aeg-ajalt „õlitada“.
Koer-kibuvitsa pulbri ekstrakt
Kibuvitsal on unikaalne toime ja tal on imeline abi liigestele. Kibuvitsamarjade töötlemisel saadud Rosenoid-kompleks (galaktolipiidid, triterpeenhape, C-vitamiin, flavonoidid ja karotenoidid) on antioksüdatiivse ja kaitsva toimega.
„Soovitan neid kasutada liigeste liikuvuse parandamiseks, luude ja kõhrede normaalseks talitluseks ning kollageeni moodustumisele kaasa aitamiseks,“ ütles Teder.
Rõske ja külma tõttu valutavad liigesed tahavad sageli sooja. Soojendamine sobib kui liigesed on „kinni“, sest soojus muudab liigeste vahel oleva vedeliku vedelamaks ja see omakorda aitab kergemini erinevaid harjutusi teha.
Proviisor hoiatab, et ägedas faasis põletikulist liigest soojendada ei tohi, sest soojus võib ainevahetuse suurendamise kaudu ka põletikulist protsessi suurendada. Soojendavaid salve ja kreeme võib kasutada lihaspingete ja -valude korral vaid juhul, kui puudub põletik (nt artroos).
Lisaks on liigeste soojendamiseks apteegis reumavööd seljale ning põlvedele, randmetele ja hüppeliigestele pealetõmmatavad sidemed, mis lisaks soojendavale toimele ka toetavad liigest.
Liigesevalu korral peaks meeles pidama, et kestvusalad (maratonid), pallimängud (korv-, jalgpall) ja reketispordialad (tennis, squash, sulgpall) koormavad liigeseid rohkem. Liigestele sobivamateks aladeks on proviisori sõnul rattasõit, ujumine, võimlemine ning rahulikud jalutuskäigud.