1. juulist on kõigil vastava koolituse läbinud õdedel võimalik aidata patsiente erinevate abivahendite saamisel ja väljastada selleks tõend, mis võimaldab soetada abivahendeid riikliku soodustuse alusel.
Alates tänasest saavad õed väljastada abivahendi tõendit
Invaru abivahendikeskuse klienditeeninduse valdkonna juht Kadri Tiido selgitas, et kui seni said patsiendile abivahendi määramisel abiks olla vaid pere- ja eriarstid, siis alates juulist saavad ka õed patsiente nendes küsimustes aidata.
“Arvestades, et meie abivahendikeskuseid külastab igal kuul rohkem kui 10 000 inimest, mõjutab see muudatus päris paljusid abivajajaid ja nende lähedasi ning aitab neil loodetavasti edaspidi oma muresid kiiremini lahendada,” märkis Tiido.
Tiido selgitab, et edaspidi saavad õed väljastada riikliku soodustuse jaoks vajaliku abivahenditõendi nii käimisabivahendite, mähkmete, tualetitoolide, ratastooli istmepatjade kui ka lamatiste vältimiseks mõeldud abivahendite soetamiseks või üürimiseks.
Selleks, et väljastatud tõend vastaks patsiendi tegelikele vajadustele ning tal ei tuleks hiljem uut tõendit hankida, tasub ka patsiendil endal või tema lähedastel mõelda varakult sellele, kas vaja läheb ühte või mitut abivahendit.
Samas jääb mõnede abivahendite väljastamise õigus endiselt vaid pere- ja eriarstidele. Samuti ei saa väljastada tõendit õde, kes ei ole läbinud Sotsiaalkindlustusameti ja Eesti Õdede Liidu abivahendialast täiendkoolitust.
“Selleks, et väljastatud tõend vastaks patsiendi tegelikele vajadustele ning tal ei tuleks hiljem uut tõendit hankida, tasub ka patsiendil endal või tema lähedastel mõelda varakult sellele, kas vaja läheb ühte või mitut abivahendit. Selleks on mõistlik mõelda läbi patsiendi igapäevane elukorraldus ja liikumistrajektoorid ning arutada koos arsti või õega, kuidas võib tervislik seisund lähitulevikus areneda,” soovitas Tiido.
Samuti rõhutas ta, et abivahendi soetamiseks riiklikel soodustingimustel on vaja veenduda, et abivahendiga seotud kirjed on arsti või õe poolt tõendile võimalikult täpselt kirja pandud.
Kuigi õe või arsti poolt väljastatud tõend aitab patsiendil kasutada riiklikku soodustust, ei tohiks unustada ka teisi olulisi dokumente, mida soodustuse saamiseks tarvis on.
“Abivahendikeskusesse pöördudes on abivajajal või tema lähedasel vaja kaasa võtta lisaks väljastatud tõendile või rehabilitatsiooni plaanile ka isikut tõendav dokument, isikliku abivahendi kaart, puuet või töövõime kaotust tõendav dokument (nt otsus, puudekaart, töövõimekaart vm) selle olemasolul ning 18-26-aastase õppiva noore puhul ka tema koolitõend,” loetles Tiido.
“Julgustan pereliikmeid oma lähedastele kindlasti abiks olema ja neid toetama, olgu tegu arstivisiidi või külastusega abivahendikeskusesse,” pani Tiido südamele.