Müüt: kui tuttaval on sama diagnoos, siis võin tema ravimeid tarvitada
Patsiendid ja nende haigused on erinevad, seega ei ole üht ravimit või selle doosi kõikide sarnase diagnoosiga patsientide ravimiseks. „Arst peab ravi määramisel arvestama paljude asjaoludega- patsiendi vanus, kaasuvad haigused, analüüside väärtused jms. Niisiis isegi kui tundub, et minu haigus on sarnane naabrinaise omaga, ei ole siiski õige omatahtsi naabrinaise ravimeid tarvitama hakata,“ hoiatab dr Vettus.
Müüt: ravi võib katkestada, kui enesetunne on hea ja kaebusi ei ole
„Antud väide on tõene vaid ägeda haigestumise korral – näiteks siis kui patsienti on tabanud viirusinfektsioon ja palaviku alandamiseks soovitab arst paratsetamooli. Kehatemperatuuri normaliseerumisel võib ravi lõpetada,“ ütleb dr Vettus.
Krooniliste südamehaiguste puhul see väide aga paika ei pea - hea enesetunde tagab just adekvaatne ravi ning selle katkestamisel võib olukord kiiresti halveneda.
„Kahjuks näeme selliseid situatsioone sageli – haiglaravile saabuvad kehvas seisundis raske südamepuudulikkusega patsiendid, kes on omal algatusel otsustanud ravimite doose vähendada või hoopis ravi katkestada. Seni stabiilsena püsinud seisund on siis üsna ruttu peale raviskeemi muutmist halvenenud,“ ütleb arst.
Miks inimesed ise raviskeemi muuta otsustavad? „Kindlasti on siin mitmeid põhjuseid - kas ei ole arst või õde patsiendile piisavalt selgitanud raviskeemi jälgimise vajadust, või on see patsiendi enda kindel otsus ravi muuta. Sellistel otsustel on sageli tõsised tagajärjed - rasked seisundid, mis vajavad pikka haiglaravi ning mis on ühiskonnale kokkuvõttes väga kulukad,“ tõdeb dr Vettus.