L, 9.12.2023

Kui lugeda ei saa, aitab Eesti Pimedate Raamatukogu (2)

Priit Kasepalu
, Eesti Pimedate Raamatukogu teabejuht, Eesti Pimedate Liidu aseesimees
Copy
Enamikku CD-del heliraamatuid laenutatakse Eesti Pimedat Raamatukogust soovijatele mittetagastatavatena.
Enamikku CD-del heliraamatuid laenutatakse Eesti Pimedat Raamatukogust soovijatele mittetagastatavatena. Foto: Phovoi R. / PantherMedia / Phovoi R.

Kas teate, et ajakiri „60+“ jõuab alates 2013. aasta sügisest ka pimedate, vaegnägijate või mõne teise puude, häire või haigusega inimesteni, kes paberil ajakirja lugeda ei saa?

Seda võimaldab kaasaegne tehnoloogia – ajakiri jõuab CD-plaadile helivariandina salvestatuna lugejate postkastidesse. Neil on ka võimalik heliajakirja kuulata või elektroonilist varianti lugeda otse arvutist. Mõne aasta eest lugesid helivarianti salvestamiseks näitlejad või kutselised diktorid, nüüd valmib see aga sünteeskõnes.

Kõike seda tehakse Eesti Pimedate Raamatukogus, millest on lisaks ajakirja „60“ heli- ja e-variandile võimalik laenata heliraamatuid, heliajalehti ja muid heliajakirju, punktkirjas ning puuteraamatuid, e-raamatuid, -ajalehti ja -ajakirju ning kirjeldustõlkega filme.

Enamikku CD-del heliraamatuid laenutatakse mittetagastatavatena. Need saadetakse lugejatele vastavalt tellimustele posti teel koju iga 2 nädala tagant ning neid raamatukogule tagastama ei pea.
  • Eesti Pimedate Raamatukogu (Suur-Sõjamäe 44a, 11415 Tallinn) teenindab nägemispuudega või mõne muu trükitud teksti lugemist takistava puude, häire või haigusega inimesi.
  • Kõik Eesti Pimedate Raamatukogu teenused on lugejatele tasuta.

Raamatukogu kasutab autoriõiguse seaduses sätestatud teose vaba kasutamise reegleid ega maksa autoritele tasu. Autoritasu maksmiseta on lubatud teose reprodutseerimine, levitamine ja üldsusele suunamine puuetega inimeste huvides viisil, mis on otseselt seotud nende puudega, tingimusel, et selline kasutamine ei taotle ärilisi eesmärke. Seetõttu on lugejaks registreerimiseks vajalik esitada koos isikut tõendava dokumendiga tõend trükitud teksti lugemist takistava puude, häire või haiguse kohta.

Lugejaks registreeritakse avalduse alusel. Registreerimisavalduse vormi leiab raamatukogu kodulehelt www.epr.ee. Neil, kes soovivad, et registreerimisavaldus saadetakse postiga koju, tuleks helistada telefonile 674 8212 või kirjutada e-posti aadressile laenutus@epr.ee.

Täidetud ja allkirjastatud registreerimisavalduse ning koopiad nõutud dokumentidest võib saata raamatukogule postiga, digiallkirjaga avalduse ja dokumentide skaneeritud koopiad aga e-postiga.

Kõik raamatukogus leiduvad teavikud on sisestatud e-kataloogi URRAM. Uute teoste lühitutvustused leiab kodulehel olevast Raamatututvustaja nimestikust ja Veebiraamatukogust www.veebiraamatukogu.ee.

Eesti Pimedate Raamatukogu lugejate hulgas on kõige populaarsemad näitlejate ja kutseliste diktorite esitatud heliraamatud. Laenutuses on üle 5000 nimetuse eesti- ja võõrkeelseid heliraamatuid ning nende arv kasvab pidevalt.

Heliraamatute laenutamine toimub raamatukogus kohapeal, postiga või raamatukogudevahelise laenutuse teel. Lugeja võib korraga laenata kuni 5 heliraamatut 30 päevaks.

Enamikku CD-del heliraamatuid laenutatakse mittetagastatavatena. Need saadetakse lugejatele vastavalt tellimustele posti teel koju iga 2 nädala tagant ning neid raamatukogule tagastama ei pea.

Eesti Pimedate Raamatukogu lugejad saavad kasutada ka Veebiraamatukogu. See on raamatukogu veebikeskkond, mis võimaldab heliraamatute allalaadimist ja voogedastusena kuulamist ning e-raamatute allalaadimist ja lugemist. Veebiraamatukogus saab praegu kuulata üle 4000 audioraamatu.

Kogus olevatest heliraamatutest enamik on valmistatud vastavalt DAISY (Digital Accessible Information System) standardile, kuid leidub ka mp3-vormingus raamatuid. DAISY standardi järgi valmistatud heliraamatud pakuvad kasutajatele mitmeid võimalusi, mida teistel audioraamatutel ei ole. Lisaks teksti kuulamisele on selles liikumiseks võimalik kasutada peatükke ja fraase ning lisada järjehoidjaid. Neid audioraamatuid saab kuulata DAISY-pleieri või arvutiga.

DAISY-pleier.
DAISY-pleier. Foto: Kristjan Teedemaa

DAISY-pleieri suur eelis tavalise CD-pleieriga võrreldes on tema mälu, mis jätab meelde, kus heliraamatu kuulamine pooleli jäi, ja võimaldab hiljem samast kohast edasi kuulamist.

Hõlpsalt kasutatavad aparaadid on loodud, arvestades pimedate ja eakate kuulajate vajadusi – nupud on reljeefsed ja hästi eristatavad.

DAISY-pleiereid müüb soodushinnaga tehnilise abivahendina neile, kellel on isikliku abivahendi kaart ning aparaadi vajalikkust kinnitav perearsti, silmaarsti või rehabilitatsioonimeeskonna tõend, MTÜ Jumalalaegas abivahendikeskus Silmalaegas (www.silmalaegas.ee, telefon 5383 8129 ja e-post silmalaegas@laegas.ee).

Eesti Pimedate Raamatukogul on praegu ligi 900 lugejat, enamik neist seeniorid. Neid, kes audioraamatuid vajaksid, on aga palju enam.

Kui Teil on lähedasi, sõpru või tuttavaid, kes ei saa oma puude, häire või haiguse tõttu trükiteksti lugeda, võiksite neile rääkida võimalusest kirjandusega kursis olla. Nad oleksid selle eest kindlasti väga tänulikud.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles