Lein mõjutab lähedase kaotanud inimese immuunsüsteemi

Lein mõjub mahajääjate tervisele.

FOTO: Antonio Guillen Fernández / PantherMedia / Antonio Guillen Fernández

Armastatud inimese kaotamine on raske ja mõjub ka mahajääjate tervisele. Hiljutises teadustöös võetakse kokku aastakümnete jagu uuringuid, mis käsitlesid leina ja selle mõju immuunsüsteemile, vahendab Medical News Today.

Aastate jooksul on märganud ka teadlased, et kui keegi kaotab oma lähedase, suureneb ka neil risk siit elust peagi lahkuda. Rahvasuus öeldakse, et inimene surrb murtud südame tõttu, aga tegelikult on seda nähtust ka mitukümmend aastat teaduslikult uuritud.

Teadlased on läbi töötanud erinevaid uuringuid, mis teemaga viimase paarikümne aasta jooksul on tegelenud. Näiteks avaldasid Soome elanikkonna andmeid kasutanud teadlased 1987. aastal, et „kõigi loomulike surmapõhjuste korral oli suremus esimesel nädalal [pärast abikaasa surma] üle kahe korra suurem kui võiks oodata.”

Juba 1970. aastate lõpus hakkasid teadlased selgitama, milline on immuunsüsteemi rolli suremuse riski suurenemisel pärast kaaslase surma. Nii leiti, et leinavatel inimestel on suurenenud põletikunäitajad ja nende organismi vastupanuvõime haigustele väheneb. Autorite sõnul on seosed ka psühholoogiliste mõjude, nagu lein ja depressioon, ning inimese immuunsüsteemi toimise vahel.

Teadlased teavad, et lein suurendab suremust ka lähedaste seas, seega kui mõista, kuidas lein inimese füsioloogiat mõjutab, saavad arstid neid ka tulevikus aidata.

Tagasi üles