E, 29.05.2023

Paljulubav Parkinsoni tõve ravim on katsetamisjärgus

60+
Facebook Twitter
Comments
Parkinsoni haiguse puhul esineb inimestel lihaste jäikust, liigutused aeglustuvad ja igapäevatoimetusi teha on aina raskem.
Parkinsoni haiguse puhul esineb inimestel lihaste jäikust, liigutused aeglustuvad ja igapäevatoimetusi teha on aina raskem. Foto: /

Nagu kõikidele neurodegeneratiivsetele haigustele, ei ole ka Parkinsoni haigusele ravi. Hiljuti on Parkinsoni haiguse raviks aga tekkinud lootus – CDNF (cerebral dopamine neurotrophic factor), valk mille avastas ja mille võimalusi ravimikandidaadina uurib Helsingi Ülikooli biotehnoloogia instituudis eestlasest teadlane, professor Mart Saarma, kirjutab ERR-i teadusportaal Novaator.

Parkisnoni sümptome põhjustab närvirakkude järk-järguline surm - täpsemalt surevad mustolluses paiknevad dopamiinergilised närvirakud 

Kui CDNFi manustati Parkinsoni tõvega rottide ja reesusmakaakide ajju, peatas see seal dopamiini närvirakkude surma. Aga mis kõige tähtsam: CDNF suutis sellistel katseloomadel Parkinsoni tõve laadseid sümptome oluliselt leevendada, isegi kui dopamiinergilise süsteemi kahjustused olid selle manustamise ajaks juba suured.

Loe teemast täpsemalt Novaatorist.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles