Viirustest hoidumiseks on mõistlik õues müts pähe panna

FOTO: x

Külm ilm iseenesest ei põhjusta viirushaigusi, kuid inimesed viibivad külmade ilmadega rohkem siseruumides ja levitavad nii mikroobe, vahendab Harvard Health. On tõendeid selle kohta, et gripp levib kõige tõhusamalt madalatel temperatuuridel ja madalal niiskusel, mis võib seletada, miks gripi juhtumeid talvel nii palju palju rohkem on.

Oluline on sel ajal kanda peakatet ja hoida end soojas, sest mütsi ja salli kandmine aitab organismil kaudselt vastu panna viirustele.

Kehatemperatuuri hoidmine on oluline, et mitte haigestuda. Harilikku külmetust põhjustavaid rinoviirusi leidub isegi umbes 15 protsendil täiesti tervete inimeste ninas.

Mida madalam on sissehingatava õhu temperatuur ja sellest lähtuvalt rakkude temperatuur, seda vähem toodetakse neis interferoone, mis pidurdavad rakkudes viiruse levikut. Juba kaks kraadi madalamal temperatuuril paljundavad need ennast märksa tõhusamalt.

„Soojuskao vähendamiseks on talvel mütsi kandmisest palju kasu. Kasu on eriti suur vanemaealistel inimestel ja lastel, sest neil toimib füsioloogiline soojusregulatsioon madalama efektiivsusega kui noortel täiskasvanutel,“ on teadusportaal Novaator kirjutanud.

Tagasi üles