Kauuaaegne epidemioloogianõunik lahkub ametist

Kuulo Kutsar

FOTO: Mihkel Maripuu

Terviseameti kauaaegne epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar lahkub sel nädalal ametist.

Kolleegid terviseametist soovivad 79-aastasele Kutsarile teravat mõistust ja vahedat sulge veel kauaks ning loodavad, et ta on valmis kriitilistel hetkedel jätkuvalt valmis oma teadmisi ja tarkust jagama nii kolleegide kui ka kogu Eesti rahvaga, teatas ameti pressiesindaja.

Tööd nakkushaiguste ennetamisel ja tõrjel alustas Kutsar oktoobris 1997. aastal toonase terviskaitseinspektsiooni peadirektori asetäitjana. Aastatel 1998-1999 töötas ta sama asutuse peadirektori ülesannetes ja 2002. aastast juba kui riigi peaepidemioloog.

Kutsari pikk karjäär sai alguse õpingutest Tartu Ülikooli (TÜ) arstiteaduskonnas, mille ta lõpetas aastal 1965. Seejärel läks ta tööle Tallinna epidemioloogia, mikrobioloogia ja hügieeni instituudi epidemioloogia osakonda vanemteadurina ja arst-stažöörina, jätkates õpinguid sama instituudi aspirantuuris.

Enteroviirusnakkuste ja sanitaarviroloogia teemalise kandidaadidissertatsiooni kaitses Kuulo Kutsar TÜ arstiteaduskonna teadusnõukogu ees aastal 1971. Aastal 1972 omistati Kutsarile arstiteaduse kandidaadi kraad.

Aastad 1973-1992 pühendas Kutsar Tallinna Pedagoogilise Instituudi tudengite õpetamisele ja juhendamisele; 1993-1994 oli ta Eesti Riigikaitse Akadeemias meditsiiniõppetooli juhataja-dotsent ja 1994-1997 aastatel Kaitsejõudude Peastaabi Tervishoiuosakonna tervisekaitse jaoskonna ülem ja kaitseväe peaarst.

Oma põhitöö kõrvalt töötas Kutsar aastatel 1974-1988 viroloogina Vabariiklikus sanitaarepidemioloogia jaamas ja Merimetsa haiglas ning ta on olnud arstiteadusliku ajakirja "Eesti Arst" teadustoimetajana. Aastatel 1998-2013 oli ta rahvusvahelise epidemioloogia ajakirja Epinorth peatoimetaja.

1990-ndatel sai Kutsar ettevalmistuse katastroofi-, ennetava- ja sõjameditsiini alal, mis päädis osalemisega kompaniiarstina rahuvalvemissioonil Lõuna-Liibanonis Norra rahuvalvekompanii koosseisus.

Kuulo Kutsar

FOTO: Erik Prozes

Pika karjääri kõrval on Kutsar avaldanud kuus lasteraamatut, neist tuntuimad on Mõmmikute pere lood nagu „Mõmmikute arstilkäik“, „Mõmmikute telerihaigus“, „Mõmmikud hambaarsti juures“ ja lugu sellest, kuidas Mõmmikute pere linavästrikupoissi ravis. Mitu lasteraamatu käsikirja on Kutsaril tema enese sõnul veel riiulil.

Tema sulest on ilmunud mitusada teadusartiklit ja veel rohkem artikleid, mis on suunatud elanikkonna harimisele ja teadlikkuse kasvule nakkushaiguste ja nende ennetamise võimaluste kohapealt.

Tagasi üles