On aeg veesüsteemid talveks valmis seada

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Miinuskraadid võivad veetorud ära lõhkuda.

FOTO: SCANPIX

Kuula artiklit

Kuigi miinuskraade jagub Eestisse veel napilt, soovitab Eesti Vee-ettevõtete Liit vaadata juba praegu üle oma veesüsteemid ja seada talvekorda suvekodu, kui seda veel teha jõutud pole.

“Külm tuleb niikuinii ja õige aeg on meenutada, et veevärkide kaitsmisega ennetate külmakahjusid. Kui põuane suvi jättis paljud erakaevud veeta, siis külm lõhub torusid ja põhjustab kõigele lisaks materiaalset kahju.” tuletab Eesti Vee-ettevõtete Liit meelde.

Liidu teatel on lihtsad asjad, mida peaks külmaks valmistudes kindlasti tegema:

  • Kui lahkute pikemaks ajaks suvekodust, siis tühjendage torustik, veeboiler, veemahutid ja WC-pott. Veetusta veearvesti. Kõige kindlama tulemuse tagab kompressori kasutamine surveõhu tekitamiseks, aga asja ajab ära ka rattapump või hea kopsumaht.
  • Kata väljas asuva puurkaevu kaas ja torustiku trass. Miks mitte kasutada selleks langenud puulehti kuhjates need vaaluna trassile ja kaevukaanele. Katmisel olge eriti hoolikas toru sisenemisel hoone vundamendi juures, sest katmist vajab ka vundament, mis on heaks külmajuhiks toruni juhul kui see jääb katmata. Kui teil on talve edenedes õnne ja maad katab juba lumi, siis ärge jätke juhust kasutamata ning kuhjake lund, mis on hea külma isolaator.
  • Käige hoolika pilguga üle kogu veevärk. Soojustage käepäraste vahenditega kõik külmaõrnad kohad: aknad, uksed ja vundament. Ventilatsiooniavad hoidke võimalusel lahti, sest niiskus vähendab soojapidavust. Eriti karmi pakase puhul tuleb muidugi kõik avaused sulgeda.
  • Eriti hoolikas tuleb olla veemõõdusõlmega, kus temperatuur ei tohi langeda alla 2 kraadi. Kaevukaas tuleb soojustada. Selleks sobib näiteks 100 mm penoplast. Lahenduseks on ka küttekeha paigaldamine veemõõdusõlme. Kui veearvesti klaas on purunenud ja arvesti lekib, siis on kahju tekkinud. Kindlasti teavitage sellest oma vee-ettevõtet. Arvestamata jäänud vesi ja lekked tekitavad kahju rahakotile.
  • Kui pakane paugub ja rahu ei saa, siis jätke ööseks veekraan nirisema. Vee liikumine torustikus takistab külmumist. Pidage siiski meeles, et see on vaid lühiajaline abinõu ja võib suurendada veearvet ja lihtsalt raiskab vett.
  • Kui külmalainele järgneb soojalaine, siis ärge kaotage valvsust. Just sel ajal on torude külmakartlikkus kõige suurem. Temperatuuride vahest tekkiv kondensatsioonivesi on ülihea külmajuht.

Kui torud siiski külmuvad, ei ei tohi neid lahtise leegiga sulatada - sellele võib järgneda veel suurem kahju tulega. Abi saamiseks tuleb pöörduda kas oma vee-ettevõtte või torutööde teenust pakkuva eraettevõtte poole. Teadlikumad ja vastutustundlikumad omanikud kasutavad plasttorude lahti sulatamiseks spetsiaalset aurutit. Metalltorude jaoks on olemas elektrilised seadmed.

Kui plaanis on torustikku rajada, siis teadke: toru tuleb paigaldada allapoole maapinna külmumise piiri, mis sõltuvalt pinnasest on 1,5-1,9 m. Sel juhul ära jäta paigaldamata küttekaablit või torukoorikut. Eelistada tuleks plasttoru, mis on külmakindlam.

Tagasi üles